PolskaUE: Polak to pazerny fatalista

UE: Polak to pazerny fatalista


Polak fatalista, pełny kompleksów, nie znający
języków, gloryfikujący wartości narodowe, niechętny dzieleniu się
suwerennością narodową w Unii Europejskiej i nastawiony pazernie
do korzyści gospodarczych z członkostwa - to zespół naszych przywar, przedstawiony w raporcie opracowanym na zlecenie Komisji Europejskiej Obraz Unii Europejskiej, postaw i
oczekiwań społecznych w 15 krajach członkowskich i 9 państwach
kandydujących.

Komisja Europejska opublikowała raport w przeddzień wystąpienia szefa Komisji Romano Prodiego, który w środę ma przedstawić program uzdrowienia Unii Europejskiej, czyli tzw. białą księgę na temat poprawy zarządzania Wspólnotą.

Oto zestaw cytatów z obszernego, 200-stronicowego opracowania: Polacy boją się, że na zawsze pozostaną ubogimi krewnymi, nieznanymi i lekceważonymi (str. 12).Obawy przeważają wśród nich nad nadziejami, których z powodu wyjątkowego pesymizmu nie są w stanie wyrazić (str. 17).

Polacy uważają się za biedaków, którzy nie mają pełnego prawa wstępu na salony bogatych. Ich słaba znajomość języków obcych ogranicza im możliwość kontaktów. W istocie cechuje ich kompleks niższości związany z negatywnym obrazem Polaków za granicą - oszustów, złodziei. (...) Do tego dochodzi żywe poczucie narodowości, które nareszcie może znaleźć ujście po latach okupacji i zaborów. (...) Ich poczucie godności narodowej ma przede wszystkim charakter obronny (str. 47).

Dominuje wśród nich obraz Unii gospodarczej zrzeszającej bogate kraje. (...) Cele, które legły u jej podstaw, nie są szerzej znane ani doceniane. (...) Polacy mają skłonność do sprowadzania wszystkiego lub niemal wszystkiego do kategorii ekonomicznych (str. 80).

Raport zrealizował francuski instytut badawczy OPTEM, a badania sondażowe w Polsce wykonał instytut BSM. Informacje na temat raportu można uzyskać pod numerem telefonu we Francji (0) 134-871- 823 lub wysyłając e-mail pod adres optem@dial.oleane.com (mp)

Podyskutuj o tym na naszym czacie dnia

uniaeuropejskakomisja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)