Trwa ładowanie...

UE nie zapłaci za ogrodzenie na granicy Polski? "Sens inwestycji wydaje się wątpliwy"

Komisja Europejska ma wątpliwości, czy warto budować ogrodzenie wzdłuż wschodniej granicy Polski. Płot miałby chronić nasz kraj przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Urzędnicy z Brukseli uważają, że skuteczność wspomnianego rozwiązania byłaby znikoma.

UE nie zapłaci za ogrodzenie na granicy Polski? "Sens inwestycji wydaje się wątpliwy"Źródło: Fotolia
d2jx7x5
d2jx7x5

Ogrodzenie ma mieć ponad 700 km długości, a koszt jego budowy wyniesie ok. 150 mln złotych. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel liczył, że część wspomnianej sumy uda się pozyskać z UE, jednak, jak ustaliło RMF FM, Komisja Europejska uznała, że "sens budowy takiego ogrodzenia wzdłuż granicy między krajami wydaje się wątpliwy". Inwestycja ma być nieopłacalna.

Według informatorów rozgłośni, urzędnicy wątpią również w trwałość rozwiązania, które zaproponował polski minister. Ich sceptycyzm dodatkowo podsyca brak naukowych dowodów na skuteczność ogrodzenia w walce z ASF.

Minister Jurgiel podkreślał, że inwestycję traktuje priorytetowo, gdyż chore zwierzęta z Białorusi i Ukrainy przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Szef resortu środowiska zapewnił, że budowa zapory to wewnętrzna sprawa Polski, która może zostać rozstrzygnięta bez udziału Brukseli. Dodał także, że pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami KE.

- O wszystkich działaniach z tym związanych informujemy komisarza ds. bezpieczeństwa żywności. 26 marca odbędzie się konferencja w Polsce, w której wezmą udział przedstawiciele praktycznie wszystkich państw - zapowiedział.

d2jx7x5

Źródło: rmf24.pl

Zobacz także: Wojna Ziobry z Morawieckim? Lisicki: "Minister ma za słabe karty"

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj