Tyskie szkoły przykładem dla Polski - zyskały 4,5 mln zł
Ponad 4 tys. uczniów tyskich szkół podstawowych i gimnazjów skorzysta z nowego sprzętu, dodatkowych zajęć oraz wycieczek organizowanych w ramach projektów współfinansowanych z unijnych środków. Przez dwa lata zajęcia pochłoną ponad 4,5 mln zł.
21.08.2010 | aktual.: 21.08.2010 14:29
Realizacja dwóch projektów, służących wzmocnieniu kompetencji uczniów w dziedzinie matematyki, przyrody, informatyki, języków obcych oraz zdolności naukowo-technicznych, rozpocznie się z początkiem nowego roku szkolnego i potrwa do wakacji 2012 r.
Rzeczniczka tyskiego magistratu, Grażyna Piechota, przekonuje, że udział w unijnych programach w zakresie edukacji to jedno z narzędzi poprawiających wyniki nauczania w tyskich szkołach.
- Tyskie szkoły podstawowe lokują się w czołówce szkół na Śląsku, gdy chodzi o poziom przygotowania uczniów, weryfikowany sprawdzianem kończącym naukę. W tym roku tyskie szkoły zajęły drugie miejsce w rankingu, za szkołami podstawowymi z Bielska Białej - powiedziała rzeczniczka.
W projekcie "Pierwsze koty za płoty na drodze do Europy. Rozwój kompetencji kluczowych uczniów tyskich szkół podstawowych" weźmie udział 19 szkół podstawowych, a w projekcie "Obrastam w piórka. Rozwój kompetencji kluczowych uczniów tyskich gimnazjalistów" - 12 gimnazjów. Odbędzie się prawie 21 tys. godzin dodatkowych zajęć w podstawówkach i ponad 13 tys. w gimnazjach.
Dzięki unijnym środkom szkoły dostaną nowy sprzęt komputerowy, audiowizualny, tablice interaktywne, mikroskopy, kamery i aparaty fotograficzne, książki, multimedialne programy komputerowe, a także specjalistyczne pomoce, ułatwiające pracę z dziećmi dotkniętymi zaburzeniami. Odbędą się dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, likwidujące braki rozwojowe oraz dysproporcje w postępach edukacyjnych uczniów.
W ramach projektu uczniowie odwiedzą ciekawe miejsca, m.in. planetarium, ogród botaniczny, żubrowisko, zabytkową kopalnię, muzea techniki, a także elektrownię wodną i lotnisko.
Z unijnych pieniędzy sfinansowane będą również - organizowane w ramach zajęć o profilu przyrodniczo-ekologicznym - wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską, w Beskid Żywiecki, Pieniny i na Babią Górę, a jedna ze szkół podstawowych zorganizuje latem 10-dniowy obóz językowy. Uczniowie z tyskich szkół wezmą też udział w lekcjach warsztatowych na wyższych uczelniach - w instytutach fizyki i chemii.
Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa. Niebawem ruszą strony internetowe na temat obu przedsięwzięć.