PolskaTysiące wiernych na uroczystościach w Łasku

Tysiące wiernych na uroczystościach w Łasku

Tysiące wiernych uczestniczyło w uroczystości koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej, której dokonał w Łasku (Łódzkie) kardynał Józef Glemp. Prymas Polski wygłosił również homilię. Mszy św. przewodniczył
metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński.

25.09.2005 | aktual.: 25.09.2005 18:54

Korony, które prymas nałożył na wizerunek Matki Boskiej, zostały poświęcone przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w sierpniu 2002 roku podczas ostatniej pielgrzymki papieża do ojczyzny. To pierwsza tego typu koronacja koronami papieskimi w Archidiecezji łódzkiej.

Podczas homilii Józef Glemp odniósł się m.in. do postaci Jana Łaskiego, prymasa, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który to w 1515 roku przywiózł z Rzymu do Łasku płaskorzeźbę Matki Bożej Łaskiej. Przypomniał, że była to czołowa postać polskiego Renesansu, człowiek, który w okresie rodzącej się reformacji "stanął przy papieżu i Kościele katolickim".

Wizerunek Matki Boskiej osłaniał wiarę, był wezwaniem za opowiedzeniem się wierności Kościołowi katolickiemu - powiedział. Prymas dodał także, że obecnie w wizerunku "odnajduje się ciąg narodowych tradycji". Według prymasa sama postać Matki Bożej pokazuje nam, jak żyć, tym bardziej, że żyjemy w czasach bardzo skomplikowanych.

W trakcie uroczystości koronacyjnych odczytany został również list od papieża Benedykta XVI, w którym napisał m.in., iż ufa, że koronacja wizerunku Matki Bożej Łaskiej wzbogaci wiernych duchowo, pogłębi ich wiarę i miłość. Do Łasku przyjechali m.in. kardynał Franciszek Macharski i obecny metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

Płaskorzeźba Matki Boskiej Łaskiej pochodzi z końca XV wieku. Jej autorem jest prawdopodobnie florentczyk Andrea della Robbia lub jeden z jego uczniów. W roku 1515 do Łasku przywiózł ją z Rzymu prymas, arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski. Wizerunek Matki Boskiej otrzymał on od papieża Leona X w czasie V Soboru Laterańskiego. W głównym ołtarzu wizerunek umieszczono około 1525 roku. Wtedy miała miejsce konsekracja Kolegiaty Łaskiej. W tym roku mija 490. rocznica tego wydarzenia.

Źródło artykułu:PAP
kościółkard. stanisław dziwiszglemp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)