Trwa ładowanie...
d1kxtam

Tysiące wiernych na uroczystościach w Łasku

Tysiące wiernych uczestniczyło w uroczystości koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej, której dokonał w Łasku (Łódzkie) kardynał Józef Glemp. Prymas Polski wygłosił również homilię. Mszy św. przewodniczył
metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński.

d1kxtam
d1kxtam

Korony, które prymas nałożył na wizerunek Matki Boskiej, zostały poświęcone przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w sierpniu 2002 roku podczas ostatniej pielgrzymki papieża do ojczyzny. To pierwsza tego typu koronacja koronami papieskimi w Archidiecezji łódzkiej.

Podczas homilii Józef Glemp odniósł się m.in. do postaci Jana Łaskiego, prymasa, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który to w 1515 roku przywiózł z Rzymu do Łasku płaskorzeźbę Matki Bożej Łaskiej. Przypomniał, że była to czołowa postać polskiego Renesansu, człowiek, który w okresie rodzącej się reformacji "stanął przy papieżu i Kościele katolickim".

Wizerunek Matki Boskiej osłaniał wiarę, był wezwaniem za opowiedzeniem się wierności Kościołowi katolickiemu - powiedział. Prymas dodał także, że obecnie w wizerunku "odnajduje się ciąg narodowych tradycji". Według prymasa sama postać Matki Bożej pokazuje nam, jak żyć, tym bardziej, że żyjemy w czasach bardzo skomplikowanych.

W trakcie uroczystości koronacyjnych odczytany został również list od papieża Benedykta XVI, w którym napisał m.in., iż ufa, że koronacja wizerunku Matki Bożej Łaskiej wzbogaci wiernych duchowo, pogłębi ich wiarę i miłość. Do Łasku przyjechali m.in. kardynał Franciszek Macharski i obecny metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

d1kxtam

Płaskorzeźba Matki Boskiej Łaskiej pochodzi z końca XV wieku. Jej autorem jest prawdopodobnie florentczyk Andrea della Robbia lub jeden z jego uczniów. W roku 1515 do Łasku przywiózł ją z Rzymu prymas, arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski. Wizerunek Matki Boskiej otrzymał on od papieża Leona X w czasie V Soboru Laterańskiego. W głównym ołtarzu wizerunek umieszczono około 1525 roku. Wtedy miała miejsce konsekracja Kolegiaty Łaskiej. W tym roku mija 490. rocznica tego wydarzenia.

d1kxtam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kxtam
Więcej tematów