Tysiące wakatów. "To największy kryzys w policji od ćwierć wieku"
Policja ma ponad 16 tys. wakatów. W Warszawie liczba wolnych etatów sięga aż jednej trzeciej. MSWiA chce jak najszybciej rozwiązać ten problem. Szykuje ułatwienia w naborze m.in. dla absolwentów szkół mundurowych.
Wakaty są w prewencji, pionie kryminalnym, drogówce. Największe - w dużych garnizonach: stołecznym, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim. Nieznaczne tylko na wschodzie, gdzie o pracę trudniej - informuje "Rzeczpospolita".
- To największy kryzys w policji od ćwierć wieku - mówi "Rz" Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotowywał ogród na wiosnę. Przypadkiem odkrył coś groźnego
MSWiA, we współpracy z KGP, chce ułatwić nabór do policji dla absolwentów tzw. klas mundurowych i dla byłych policjantów. Dziś jedni i drudzy muszą przejść rutynową ścieżkę, jak każdy.
Jakie to mają być zmiany? Chodzi o skrócenie wobec nich postępowania kwalifikacyjnego (zniesienie wymogu testu wiedzy) i "przeniesienie jednego z etapów tego postępowania (test sprawności fizycznej) na poziom szkoły ponadpodstawowej, w której zostaną utworzone oddziały o profilu mundurowym" - odpowiada "Rz" MSWiA.
Ułatwienia w postępowaniu kwalifikacyjnym i podwyżki
Policyjne szkolenie podstawowe będzie miało na celu jedynie uzupełnienie różnic programowych.
- Klasy profilowane, mundurowe, w szkołach średnich to dobry kierunek. Już istniejące szkoły sprawdzają się. Ważne tylko, żeby program kształcenia w nich był opracowywany w uzgodnieniu z policją, a testy sprawnościowe odbywały pod okiem policjantów lub instruktorów - ocenia w rozmowie z "Rz" Andrzej Szary.
Dla policjantów, którzy będą chcieli wrócić do służby, zostanie stworzona odrębna ścieżka postępowania kwalifikacyjnego.
Zachętą dla kandydatów do pracy w policji mają być także zarobki. Ministerstwo podaje, że od 1 stycznia 2024 r. policjanci zostali objęci 20-proc. podwyżką pensji, a ich przeciętna płaca wzrosła o 1359 zł (bez nagrody rocznej).
"Pracujemy również nad zrównaniem uposażenia nowo przyjmowanego do służby policjanta z uposażeniem rozpoczynającego służbę żołnierza, co ma stanowić mechanizm zachęt do wstępowania do Policji" - zaznacza MSWiA.
Źródło: "Rzeczpospolita"