Tylko w WP. Polacy nie mają złudzeń ws. Andrzeja Dudy. Sondaż
Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego może stanowić poważny problem wizerunkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski. Stosunkowo najliczniejsza grupa Polaków uważa, że po uchwale Sądu Najwyższego Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.
Mariusz Kamiński, dawny szef CBA, a obecnie koordynator służb specjalnych został ułaskawony przez prezydenta Andrzeja Dudę zanim wyrok się uprawomocnił. Niedawno Sąd Najwyższy wydał uchwałę, z której wynika, że prezydent może użyć prawa łaski tylko wobec osób skazanych prawomocnie.
W sondażu dla WP badani odpowiadali na cztery pytania. W pierwszym z nich wypowiadali się na temat znajomości lub nieznajomości samej sprawy. Największą z nich zadeklarowali wyborcy PO (87 proc. - tak, 13 proc - nie), tuż za nimi PiS (82 proc. - tak, 18 proc. - nie).
Wśród wyborców Nowoczesnej znajmość deklaruje trzy czwarte elektoratu, a nieznajomość - jedna czwarta. Tylko wśród wyborców Kukiz'15 więcej jest tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi w sporze (48 proc. wobec 52).
Badani byli również pytani o to, kto, ich zdaniem, ma rację ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. I tak, najwięcej, bo 43 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć", a jedynie o 1 pkt proc. mniej (42 proc.) wskazało Sąd Najwyższy. Zaledwie 15 proc. badanych twierdzi, że rację ma prezydent.
Równie zdecydowani byli badani przy odpowiedzi na pytanie, czy Mariusz Kamiński powinien podać się do dymisji i ustąpić z funkcji kordynatora służb specjalnych. 51 badanych odpowiedziało "tak" (z czego 34 proc. - zdecydowanie tak, a 17 proc. - raczej tak), podczas gdy "nie" - 18 proc. (10 proc. - raczej nie, 8 proc. - zdecydowanie nie). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 31 proc.
Za podaniem się Kamińskiego do dymisji opowiedziała się zdecydowana większość wyborców PO (88 proc. na "tak", wobec 3 proc. na "nie") oraz Nowoczesnej (69 proc. na "tak", 19 na "nie"). W obronie koordynatora służb specjalnych stają wyborcy PiS oraz Kukiz'15, choć tu różnice w głosach są niewielkie.
Ostatnie pytanie brzmiało: "Czy po uchwale SN stwierdzającej, że prezydent nie mógł skorzystać z prawa łaski bez prawomocnego wyroku prezydent Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu?". I tu większość badanych (36 proc.) opowiedziała "tak" (19 proc. - zdecydowanie tak, 17 proc. - raczej tak), a "nie" - 29 proc. (15 proc. - zdecydowanie nie, 14 proc. - raczej nie.). 35 proc. badanych stwierdziło, że "trudno powiedzieć".
Również tu widać preferencje partyjne. Za postawieniem Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu są przede wszystkim wyborcy PO (77 na "tak, 11 proc. na "nie") i Nowoczesnej (59 proc. wobec 21). W mniejszym stopniu, ale również, opowiadają się za tym wyborcy Kukiz'15 (29 proc. "za", przeciw - 18). Wśród PiS większość jest przeciw (14 proc. wobec 64).
Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego. Wyrok Sądu Najwyższego
Poważny problem dla prezydenta
- Wyniki sondażu wskazują, że niezależnie od kwestii merytorycznych, sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, może stanowić poważny problem wizerunkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy. Co najmniej w interesie politycznym prezydenta jest poważne potraktowanie sprawy i przekonanie do swoich racji najliczniejszej obecnie grupy Polaków (43%), którzy na razie nie wiedzą co sądzić o tym wszystkim - uważa dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 3 - 5 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1083). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.