Trwa ładowanie...
d3mnuo9

"Tylko nie mów nikomu". Ruszy fundusz kościelny wspierający ofiary? "Biskupi już o tym rozmawiają"

Film "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich wywołał niemałą dyskusją w Polsce o tym, jak powinno podchodzić się do przypadków pedofili w kościele. Ks. dr Piotr Studnicki zdradził, że biskupi rozmawiają o kościelnym funduszu wspierającym ofiary pedofili.
Share
Ks. dr Piotr Studnicki, przedstawiciel krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka
Ks. dr Piotr Studnicki, przedstawiciel krakowskiego Centrum Ochrony DzieckaŹródło: East News
d3mnuo9

Gościem RMF FM był ks. dr Piotr Studnicki, przedstawiciel krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka - instytucji kościelnej mającej na celu wypracowanie systemu przeciwdziałania pedofilii w środowiskach duszpasterskich. Był pytany o to, jak film braci Sekielskich może wpłynąć na Kościół. Według niego to jest film, który powinni obejrzeć klerycy i księża. Dlaczego?

- Bo pokazuje dramat wykorzystywania seksualnego przez niektórych duchownych w sposób przeszywający, oddający głos pokrzywdzonym. Jest taka potrzeba, by zaczęli słuchać pokrzywdzonych - mówił Studnicki na antenie RMF FM.

Przypomniał również, że już 1 czerwca w życie ma wejść dokument papieski "Vos estis lux mundi" zawierający przepisy dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Według ks. Studnickiego to wyznacza perspektywę na przyszłość. - Na pewno przypadki zaniedbywania będą rozliczane - zapewnił duchowny.

d3mnuo9

Zobacz także: Rzecznik rządu pytana o film Sekielskiego. Doszło do ostrej wymiany zdań w studiu

Ks. Piotr Studnicki dodał, że jesteśmy świadkami "różnych prędkości w polskim Kościele, w episkopacie". Był również pytany o kontakt z delegatami diecezji ws. pedofilii, z którymi ofiara może się skontaktować. Gdy prowadzący powiedział, że kontakt z nim może zająć wiele dni, Studnicki odparł: wstyd mi, że ciągle to tak wygląda.

Poruszona została również kwestia kościelnego funduszu wspierającego ofiary pedofilii. - Mam taką nadzieję, że ten pomysł dojrzeje. Wiem, że biskupi już o tym rozmawiają - przyznał ksiądz, podkreślając, że gdyby taki fundusz był finansowany nie tylko przez wiernych, ale też przez osoby duchowne, to zostałoby to odebrane jako gest solidarności.

d3mnuo9

"Skłonność homoseksualna to nie jest przyczyna samej pedofilii"

Przypomniano również kontrowersyjną wypowiedź prof. Ryszarda Legutki, który powiedział w wywiadzie, że ponad 80 procent przypadków owych nadużyć dotyczy chłopców w wieku od 12 do 17 lat. - No to przepraszam bardzo, co to jest za pedofilia? To nie jest żadna pedofilia, to jest pederastia po prostu - dodał.

Ks. Studnicki skorygował te dane, wskazując na to, że 60 proc. udokumentowanych przypadków pedofilii dotyczy relacji homoseksualnych, a 40 proc. heteroseksualnych. Podkreślił że dla pedofila płeć ma wartość drugorzędną. - Skłonność homoseksualna to nie jest przyczyna samej pedofilii. Przyczyną jest ogromna niedojrzałość psychoseksualna - tłumaczy duchowny.

d3mnuo9

#OczekujeReakcji

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawia przypadki ofiar pedofilów w polskim Kościele. Wystarczyło kilka godzin, aby zareagowali politycy i hierarchowie. Tym razem nie może skończyć się na kilkudniowej pamięci. Film Sekielskiego musi spowodować konkretne decyzje.

W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy. Zachęcamy was, żebyście dołączyli - wystarczy kliknąć TUTAJ.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

d3mnuo9

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mnuo9

Podziel się opinią

Share
d3mnuo9
d3mnuo9
Więcej tematów