Trwa ładowanie...

Nie ma ich nikt poza USA. Myśliwce F-22 Raptor lecą do Polski

Supernowoczesne myśliwce F-22 po raz pierwszy pojawia się w Europie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się ponad pięć miesięcy temu. To odpowiedź USA i NATO na wojnę na pełną skalę, jaką rozpętał w Ukrainie Władimir Putin. Raptory są tak cenne dla USA, że nie zostały przeznaczone na eksport.

Samoloty F-22 RaptorSamoloty F-22 RaptorŹródło: Getty Images, fot: Stocktrek Images
dgb8ofn
dgb8ofn

Podczas gdy Rosja kolejny raz grozi "ostrzejszymi działaniami", jeśli Zachód nadal będzie zbroić Ukrainę, USA podjęło decyzję o wysłaniu sześciu myśliwców F-22 Raptor do Polski. Maszyny w drodze nad Wisłę przybyły do Wielkiej Brytanii. Rozmieszczenie tych myśliwców w Polsce to bezprecedensowa sytuacja. Do tej pory maszyny te widziane były na polskim niebem raz. Teraz mają one stacjonować w bazie lotniczej w Łasku.

Myśliwce piątej generacji pochodzą z 90. eskadry myśliwskiej, wchodzącej w skład 3. skrzydła Sił Powietrznych w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce. Maszyny dotarły do brytyjskiej bazy RAF w Lakenheath we wtorek. Następnie wyruszą w drogę do Łasku. Po rozmieszczeniu jednostka będzie określana jako 90th Expeditionary Fighter Squadron i będzie wspierać misję NATO.

Misja NATO Air Shielding, której maszyny będą częścią, dotyczy zintegrowania obrony powietrznej i nawodnej pod dowództwem i kontrolą Sojuszu.

dgb8ofn

Misja ta "zapewni niemal bezproblemową osłonę od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, zapewniając sojusznikom NATO lepszą zdolność do zabezpieczenia i ochrony terytorium, ludności i sił Sojuszu przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym" - podały Siły Powietrzne USA w swoim komunikacie.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Decyzja o wysłaniu maszyn do Polski stanowi element wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Zobacz też: Artyleria w akcji pod Charkowem. Rosjanie się tego nie spodziewali

W środowym komunikacie Sił Powietrznych na temat F-22 zmierzających do Polski podkreśla się możliwości, jakie Raptory wnoszą do misji, mówiąc, że mają one "zdolność do wyprowadzenia śmiertelnego uderzenia przy wysokiej odporności na wszelkie zagrożenia". "Raptor wykonuje zarówno misje powietrze-powietrze jak i powietrze-ziemia, co pozwala na pełną realizację koncepcji operacyjnych istotnych dla Sił Powietrznych XXI wieku" - podkreślono.

dgb8ofn

Myśliwce F22 Raptor znajdują się tylko na wyposażeniu Sił Powietrznych USA. Maszyny te gwarantują przewagę nad każdym innym obecnie produkowanym myśliwcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgb8ofn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dgb8ofn
Więcej tematów