Trwa ładowanie...
d2ll2g6

TVP INFO – programy, historia i kontrowersje

PAP
Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek

TVP INFO to jedyny kanał informacyjny na multipleksie telewizji naziemnej. Historia tego kanału sięga 2007 roku. Jest to jedyny kanał informacyjny objęty ustawowym obowiązkiem spełniania standardu publicznej telewizji.

TVP INFO rozpoczęło nadawanie 6 października 2007 roku i było wspólnym pasmem ośrodków regionalnych - zastąpiło istniejące wcześniej TVP 3. W lipcu 2013 roku TVP Info weszło w skład telewizyjnej Agencji Interwencji, a od września tego samego roku jest samodzielnym kanałem informacyjnym.

TVP INFO dostępne jest na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej. Oznacza to, że może go oglądać każda osoba posiadająca telewizor, antenę i odpowiedni dekoder do odbioru telewizji naziemnej. TVP Info można oglądać również w internecie dzięki TVP Stream.

Kanał informacyjny TVP otrzymał ustawowy obowiązek spełniania standardu publicznej telewizji zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji. Oznacza to, że TVP INFO zobowiązane jest m.in. do:

  • kierowania się odpowiedzialnością za słowo,
  • rzetelnego ukazywania całości wydarzeń w kraju i za granicą,
  • sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli,
  • sprzyjania swobodnemu formowaniu się opinii publicznej,
  • umożliwiania obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym przez prezentacje zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej.

TVP.info – informacyjny portal telewizji publicznej

Od 18 marca 2009 roku najnowsze informacje z kraju i ze świata podawane są w internetowym portalu informacyjnym. Poza artykułami opisującymi wydarzenia można oglądać tu wydania programów emitowanych na antenie TVP INFO, a także pierwszego i drugiego kanału TVP. Na łamach tvp.info obejrzymy m.in.:

  • Serwis INFO,
  • Wiadomości,
  • Panoramę,
  • Teleexpress.

Kontrowersje wokół TVP INFO

W ostatnich latach wokół TVP IINFO nie brak kontrowersji. Jednym z elementów, któremu znawcy mediów poświęcają dużo czasu, są tzw. paski. Badacze skupiają się zarówno na opisach na paskach w TVP INFO, jak i tych w Wiadomościach.
- Tak jest w każdym medium, które musi działać szybko. Dziennikarze są tylko ludźmi. W każdej redakcji jedni są lepsi, a inni słabsi. Tak jest nawet w tych redakcjach, które we własnym mniemaniu są wzorcem najwyższych standardów – mówił prezes TVP Jacek Kurskizapytany przez "Super Express" o kwestię pasków.

Wątpliwości co do jakości materiałów TVP INFO zgłaszała również Rada Etyki Mediów. REM przyjrzała się m.in. materiałowi "Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki. Wyjaśnia powody. Preparat na przedłużenie erekcji". Stwierdzono, że intencją autorów artykułów był "atak na działania polityczne i na osoby, z którymi TVP Info się nie zgadza". - Matka wspiera Strajk Kobiet i zabija swoje dzieci. Pisarka-przeciwniczka PiS oddaje swoją matkę do domu opieki i ma to coś wspólnego z preparatem na przedłużenie erekcji. W obu przypadkach skojarzenia manipulacyjne, a nawet haniebne - podkreślał przedstawiciel REM.

Słowa krytyki w kierunku TVP INFO kieruje opozycja. Politycy przeciwni PiS-owi chcą usunięcia tej stacji. Borys Budka w lutym 2021 poinformował, że zebrano 7 tys. podpisów pod wnioskiem o likwidację TVP INFO. Podczas konferencji prasowej lider PO dodał, że obecnie w TVP Info "zamiast rzetelnej informacji i normalnej telewizji mamy fabrykę hejtu, nienawiści, ale przede wszystkim biuletyn partyjny".

d2ll2g6
TVP INFO – programy, historia i kontrowersje
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2007

Typ organizacji

Telewizyjny kanał informacyjny

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ll2g6
d2ll2g6
d2ll2g6
Więcej tematów
d2ll2g6