TVN24 bez polskiej koncesji. Szef KRRiT: zwłoka jest dramatyczna
Temat "lex TVN" ponownie powraca na agendę polityczną. Propozycją zmian na dniach zająć się ma Senat. Tymczasem stacja TVN24 nadal nie uzyskała polskiej koncesji na nadawanie. - Rzeczywiście zwłoka jest dramatyczna i nic tego nie tłumaczy, ale to nie jest tak, że przez wiele miesięcy KRRiT nic się nie działo - tłumaczył w środę szef KRRiT Witold Kołodziejski.
Debata na temat mediów odbyła się w środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Udział w niej wzięli szef KRRiT Witold Kołodziejski, wiceprezes RASP Aleksander Kutela, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota i były szef KRRiT Juliusz Braun. Rozmowę poprowadził Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onetu.
W dyskusji pojawił się temat nowelizacji ustawy medialnej. "Lex TVN" jeszcze w tym tygodniu zająć się ma Senat. Niewykluczone jednak, że ostatecznie zawetuje ją prezydent Andrzej Duda.
- Uważam, że ewentualne weto prezydenta Dudy nie załatwi problemu, bo ten tkwi gdzie indziej - tłumaczył przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, podkreślając swoje wątpliwości co do złej interpretacji obecnej ustawy o radiofonii i telewizji.
Innego zdania był natomiast dr Juliusz Braun. - Większość ekspertów senackich uważa, że koncesja dla TVN jest absolutnie zgodna z prawem. Spółka, przez którą Discovery kontroluje TVN, jest zarejestrowana legalnie w Holandii, działa zgodnie z prawem Unii Europejskiej - przekonywał były szef KRRiT.
Jak podkreślał, konieczność funkcjonowania w rygorach prawa holenderskiego nie jest dobrym rozwiązaniem. - Decyzje programowe TVN24 będzie musiał podejmować w kraju, w którym jest koncesja. Pewnie TVN24 musiałby utworzyć tam redakcję. Ramówka będzie ustalana zgodnie z prawem holenderskim. (...) Polska na tym traci, bo jesteśmy dużym rynkiem - tłumaczył.
Zmiana właściciela TVN wpłynęła na kwestię koncesji? Szef KRRiT: Nic tego nie tłumaczy
Fuzję Discovery (amerykańskiego właściciela grupy TVN) i Warner Media ogłoszono w maju 2021. Proces ma zostać sfinalizowany w pierwszej połowie przyszłego roku.
Podczas dyskusji dziennikarz Andrzej Stankiewicz przypomniał, że wniosek o koncesję TVN24 złożył wiele miesięcy temu, gdy nie było jeszcze mowy o tym, że właścicielem TVN może stać się Warner Media.
- Rzeczywiście zwłoka jest dramatyczna i nic tego nie tłumaczy, ale to nie jest tak, że przez wiele miesięcy KRRiT nic się nie działo - mówił Kołodziejski, tłumacząc, że Warner po fuzji stanie się bardzo dużym nadawcą, co może być problemem dla polskich stacji.
Szef rady podkreślał, że "nie chciałby, aby czapkę nad TVN24 miał CNN". - Chciałbym, żeby to była wciąż polska telewizja i polski kanał informacyjny. Ale to nie ma wpływu na obecny problem, bo tej fuzji jeszcze nie ma - dodał.
- KRRiT jest bezczynna, bo nie wydaje żadnej decyzji. Wnioskodawca nie ma możliwości zaskarżenia decyzji, bo decyzji nie ma - kontrował Braun, zaznaczając, że ustawa medialna w obecnym kształcie jest wystarczająca, gdyż już teraz pozwala odebrać koncesję ze względu na bezpieczeństwo państwa.
Źródło: Onet.pl