Duda zawetuje "lex TVN"? Jego współpracownik zabrał głos
Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot potwierdził na antenie Radia Zet, że Andrzej Duda zamierza zawetować ustawę "lex TVN", jeśli ta trafi na jego biurko w kształcie uchwalonym przez Sejm. W poniedziałek połączone senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem projektu w całości.
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot wskazywał w Radiu Zet, że Andrzej Duda wielokrotnie publicznie wyrażał swoje obiekcje ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
- Mówił o kwestiach dotyczących wolności gospodarczej, wolności słowa, czy o relacjach z naszymi partnerami zagranicznymi. Prezydent mówił wprost, a ja w jego imieniu komunikowałem to stronie rządowej, inicjatorom projektu, że w tym kształcie jest gotowy zawetować tę ustawę - powiedział Paweł Szrot.
- Jeżeli nie będzie poprawek do ustawy i wróci ona do Sejmu w takim samym kształcie, to prezydent zapowiedział weto - dodał. Szrot podkreślał, że prezydent "przekazał bardzo konkretną opinię" w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
"Lex TVN". Decyzja prezydenta jest już pewna
O doniesieniach wskazujących na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę pisaliśmy wielokrotnie na stronach Wirtualnej Polski. Potwierdzały to osoby z bliskiego otoczenia prezydenta, jego współpracownicy, a nawet ojciec prezydenta, prof. Jan Duda.
Pierwsze domysły wywołały słowa głowy państwa, które padły przy okazji obchodów 101. rocznicy bitwy warszawskiej. - Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym - powiedział Andrzej Duda.
Sygnały, że prezydent jest coraz bardziej przekonany do zawetowania ustawy "lex TVN", jeśli trafi ona do niego na biurko, pojawiały się częściej. - Nie ma potrzeby jeszcze bardziej psuć relacji polsko-amerykańskich, które i tak są dzisiaj kiepskie – powiedzieli nam w sierpniu współpracownicy prezydenta.
W podobnym tonie wypowiedział się ojciec prezydenta, prof. Jan Duda. W rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że jego syn "w takim kształcie" zawetuje ustawę "lex TVN". Ewentualne weto prezydenta postawi w trudnym położeniu PiS. Mówił o tym na łamach "SE" europoseł Ryszard Czarnecki.
Pod koniec sierpnia wskazywaliśmy na inny aspekt związany z ewentualnym prezydenckim wetem. Zawetowanie ustawy "lex TVN" oznaczałoby koniec politycznych marzeń Andrzeja Dudy o wyrzuceniu z TVP Jacka Kurskiego. - Prezydent miał dylemat, bo gdyby podpisał "lex TVN", Kurski w przyszłym roku mógłby przestać być prezesem - powiedziała Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia głowy państwa.
"Lex TVN". Weto prezydenta nie będzie potrzebne?
W Pałacu Prezydenckim nadal jednak przeważa opinia, że ustawa "lex TVN" nie trafi w ogóle na biurko prezydenta Polski. Nowe przepisy zostaną najpewniej odrzucone w Senacie przez opozycyjną większość, a w Sejmie Zjednoczona Prawica będzie musiała uzyskać bezwzględną większość, co może być problemem.
W poniedziałek po południu senackie komisje: kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza opowiedziały się za odrzuceniem w całości ustawy "lex TVN". Takie stanowisko poparło 23 senatorów, a 11 zagłosowało przeciw. Teraz ustawa trafi pod obrady całej izby.
11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji medialnej dla nadawców z udziałem kapitału zagranicznego. Po zmianie koncesję będzie mógł otrzymać jedynie podmiot, którego siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i który jest niezależny od osób, instytucji i firm spoza tego obszaru. Zmiana uderzyłaby m.in. w telewizję TVN24.