Trwa ładowanie...

Co dalej z "lex TVN"? PiS wciąż może przegrać

W środę odbyło się jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń Sejmu ostatnich lat. Byliśmy świadkami reasumpcji przegranego przez PiS głosowania i przeforsowania przez Sejm projektu ustawy medialnej tzw. "lex TVN". To jednak nie koniec drogi tej kontrowersyjnej ustawy. Teraz zajmie się nią Senat, w którym przewagę ma opozycja.

Co dalej z "Lex TVN"? PiS wciąż może przegrać Co dalej z "Lex TVN"? PiS wciąż może przegrać Źródło: PAP
d2qcdap
d2qcdap

- Będziemy walczyć w Senacie. Senat będzie nad tą ustawą pracował maksymalny czas, 30 dni. Będzie zasięgał wszystkich opinii, poruszał wszystkie możliwe instytucje, wnioski (...). Będziemy robić wysłuchania publiczne. Zrobimy wszystko, żeby wprowadzić poprawki, i żeby te poprawki zostały przyjęte, a przez to ta ustawa została zablokowana. Bo poprawki mają zmierzać do wyrzucenia tej ustawy do kosza - powiedział po środowym głosowaniu nad "lex TVN" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wyższa zajmie się "lex TVN" na posiedzeniu 9 lub 10 września. Dodał, że posiedzenie poprzedzi szereg analiz prawnych dotyczących nie tylko samego projektu, lecz także wydarzeń do których doszło w Sejmie 11 sierpnia.

- Jeśli będziemy traktować Sejm jak maszynkę do głosowania i będą one przeprowadzane dopóty, dopóki rządzący nie osiągną korzystnego dla partii rządzącej wyniku, to znaczy, że to nie jest parlament, tylko jakiś jarmark, na którym kupczy się stanowiskami i przy pomocy "kija i marchewki" próbuje się przekonać tych czy innych posłów do głosowania zgodnie z linią partii rządzącej. To jest zaprzeczenie idei demokracji parlamentarnej - powiedział w Grodzki w rozmowie z PAP.

"Lex TVN". Co może osiągnąć opozycja w Senacie?

Wybory parlamentarne z 2019 roku zakończyły się przejęciem Senatu przez ugrupowania opozycyjne. Obecnie na 100 miejscach w izbie wyższej polskiego parlamentu zasiada 48 senatorów Zjednoczonej Prawicy, pozostałe 52 mandaty przypadły politykom KO, PSL, Lewicy, Polski 2050 oraz senatorom niezrzeszonym, którzy zazwyczaj głosują przeciwko ustawom PiS.

d2qcdap

Rozkład sił w Senacie pozwala z dużą dozą pewności przypuszczać, że po zapowiedzianych przez Kosiniaka-Kamysza 30 dniach procedowania, do Sejmu wróci projekt, który w niczym nie będzie przypominał ustawy zaproponowanej przez PiS. Po faktycznym rozpadzie koalicji Zjednoczonej Prawicy w wyniku odejścia z niej Jarosława Gowina i innych polityków Porozumienia, może się okazać, że sprzeciw Senatu będzie wystarczający do zablokowania "lex TVN".

Radosław Sikorski: Elżbieta Witek popełniła przestępstwo

By odrzucić projekt w zaproponowanym przez Senat kształcie, PiS potrzebować będzie 231 głosów, ponieważ senackie weto, odrzucić można wyłącznie bezwzględną większością głosów. W Sejmie zasiada 460 posłów. Obecnie klub parlamentarny PiS nie ma tylu posłów. Partia rządząca musi szukać poparcia w innych ugrupowaniach. Dopiero po uzyskaniu większości bezwzględnej w Sejmie, projekt może trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który teoretycznie może jeszcze ustawę zawetować.

"Lex TVN". Opozycja może być pewna swego w Senacie?

Możliwe, że PiS będzie próbowało szukać w Senacie poparcia dla "lex TVN" w kształcie zaproponowanym przez Sejm. Najbardziej prawdopodobnym celem negocjacji będą senatorowie niezrzeszeni, w tym Lidia Staroń, którą PiS próbował uczynić Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

d2qcdap

Nie jest również powiedziane, że wszyscy senatorowie Zjednoczonej Prawicy zagłosują po myśli swoich kolegów z ław poselskich. Senator Jan Maria Jackowski słynący z krytyki PiS podkreślał w środę, że nie widzi uzasadnienia dla tempa, w jakim PiS chce przeprowadzić "lex TVN" przez parlament. - Nagłość, konfliktogenność, wręcz niejako prowokacyjna, brak szerszych konsultacji, brak dyskusji w gronie ekspertów i zainteresowanych stron, to wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z nerwowym działaniem i z tego punktu widzenia jest to bardzo niedobre dla procedury - ocenił sposób działania przy projekcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qcdap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qcdap
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj