ŚwiatTurcja zmienia ustrój. Zaprzysiężenie Recepa Tayyipa Erdogana

Turcja zmienia ustrój. Zaprzysiężenie Recepa Tayyipa Erdogana

Turcja zmieni ustrój na prezydencki. Dziś odbędzie się oficjalne zaprzysiężenie Erdogan na głowę państwa. Przysięgę prezydent złoży w Ankarze, koło godz. 15:00 czasu polskiego. Prezydent stanie się najpotężniejszym po 80 latach władcą w Turcji.

Turcja zmienia ustrój. Zaprzysiężenie Recepa Tayyipa Erdogana
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/STR

Recep Tayyip Erdogan sprawuje urząd prezydenta od 5 lat, jednak po zaprzysiężeniu zwiększą się jego uprawnienia wobec państwa. Od dziś Erdogan stanie się najpotężniejszym władcą Turcji od czasu Kemala Ataturka, jednego z ważniejszych dowódców armii Imperium Osmańskiego podczas I wojny światowej. Zaprzysiężenie Erdogana odbędzie się w Ankarze, po południu koło godz. 15:00 czasu polskiego.

Większa kontrola nad państwem

Zgodnie z nowymi, wchodzącymi po wyborach zmianami konstytucyjnymi,Turcja zmieni ustrój. System parlamentarny zostanie zastąpiony prezydenckim. Erdogan po ponownym zaprzysiężeniu, nie tylko będzie szefem rządu, ale również przywódcą państwa. Recep Tayyip Erdogan uzyska większą kontrolę nad Turcją. Od tej pory prezydent będzie mógł samodzielnie odwoływać ministrów i urzędników i rządzić za pomocą dekretów.

Stan wyjątkowy w Turcji

Jednym z postulatów wyborczych Erdogana miało być zniesienie stanu wyjątkowego w Turcji, który trwa już dwa lata. Decyzję o wprowadzeniu stanu podjęto po nieudanym zamachu 15 lipca 2016 r. Formalnie wyznaczono datę zniesienia stanu wyjątkowego na 19 lipca, jednak premier Turcji zapowiedział, że już podczas dzisiejszego zaprzysiężenia prezydenta, zostaną podjęte ku temu odpowiednie kroki.

Wybory prezydenckie

Erdogan wygrał wybory prezydenckie 23 czerwca, zdobywając 52,59 procent głosów. Frekwencja wśród wyborców wyniosła aż 87 procent. Tego dnia, nie tylko głosowano na prezydenta, ale również na partię rządzącą. Tu triumf odniósł również Erdogan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. W koalicji z Nacjonalistyczną Partią Działania partia uzyskała 53,61 procent poparcia.

Czystki przed zaprzysiężeniem

Prezydent Turcji przed ponownym zaprzysiężeniem wprowadził dekret, na mocy którego, zostało usuniętych ze stanowisk 18 tys. 632 pracowników państwowych. W większości policjantów, przedstawicieli armii oraz nauczycieli, wykładowców akademickich, pracowników ministerstwa sprawiedliwości . Zamknięto również redakcje trzech gazet,w tym jednej stacji telewizyjnej oraz dwunastu organizacji pozarządowych. Usunięci pracownicy oraz organizacje miały mieć powiązania z organizacjami terrorystycznymi lub działały na szkodę bezpieczeństwa narodowego.

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)