Trwa ładowanie...
d2xytjo

Turcja. Erdogan oficjalnie zwycięzcą wyborów

Wybory w Turcji rozstrzygnięte już w pierwszej turze. Według oficjalnych wyników Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 procent głosów. Jego kontrkandydat Muharrerm Ince zajął drugie miejsce z wynikiem 30,7 poparcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Erdogan sięga po pełnię władzy w Turcji
Erdogan sięga po pełnię władzy w Turcji (PAP)
d2xytjo

Jak donosi turecka komisja wyborcza, frekwencja wyniosła aż 87 procent. Recep Tayyip Erdogan o swoim zwycięstwie był przekonany już w niedzielę. Oficjalne wyniki potwierdziły to w nocy. W przemówieniu ze swojej rezydencji w Stambule Erdogan zapowiedział walkę z terroryzmem i dalsze wyzwalanie ziem syryjskich, "by uchodźcy mogli bezpiecznie wrócić do domu".

Początkowo wybory były zaplanowane na listopad przyszłego roku. Erdogan zdecydował się jednak je przenieść, ze względu na pogłębiające się problemy ekonomiczne kraju. Wyborcy głosowali nie tylko na głowę państwa, ale wybierali rządzące ugrupowanie. Tu też zwycięzcą okazał się obecnie urzędujący prezydent i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. W koalicji z Nacjonalistyczną Partią Działania uzyskała 53,61 procent poparcia.

d2xytjo

Tym samym ustrój Turcji zmienia się z parlamentarnego na prezydencki. Kompetencje Erdogana wzrosły po tym referendum z 16 kwietnia 2017 roku. To on, zamiast premiera będzie stał na czele rządu. Komentatorzy nazywają tę zmianę wprost - Erdogan sięga po sułtańskie uprawnienia.

Zobacz też: Żakowski w "Bitwie redaktorów": Komisja nie dba o interesy Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xytjo

Podziel się opinią

Share

d2xytjo

d2xytjo
Więcej tematów