Trwa ładowanie...
d3nlg1o

Wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji. Erdogan i jego partia murowanym faworytem

W niedzielę w Turcji odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Sondaże dają zwycięstwo obecnie urzędującej głowie państwa i jego ugrupowaniu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Erdogan i jego partia są faworytem w przedterminowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Turcji
Recep Erdogan i jego partia są faworytem w przedterminowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Turcji (PAP/EPA, Fot: ERDEM SAHIN)
d3nlg1o

Początkowo wybory były zaplanowane na listopad przyszłego roku. Recep Erdogan zdecydował się jednak je przenieść, ze względu na pogłębiające się problemy ekonomiczne kraju. Obecny prezydent jest faworytem do zwycięstwa, ale eksperci nie wykluczają, że może dojść do kilku porażek. Głowa państwa i opozycja zgodnie przekonują wyborców do głosowania.

Wybory są organizowane w czasie trwającego od dwóch lat stanu wyjątkowego. Erdogan po zwycięstwie chce zmienić system polityczny z parlamentarnego na prezydencki, co dałoby mu niemal nieograniczoną władzę. O urząd prezydenta ubiega się 6 kandydatów, natomiast w wyborach parlamentarnych udział weźmie 10 partii, w tym 2 bloki koalicyjne. Głosowanie potrwa od godz. 8 do 17 czasu lokalnego. Ewentualna druga tura zaplanowana jest na 8 lipca.

Głównym kandydatem Erdogana jest Muharrer Ince, kandydat partii Ludowo-Republikańskiej. Wśród partii opozycyjnych największym poparciem cieszy się Sojusz Narodowy. Dzień przed wyborami doszło do zatrzymania 47 osób, podejrzanych o udział w nieudanym zamachu stanu sprzed dwóch lat. Z kolei w piątek zatrzymano 14 osób powiązanych z Państwem Islamskim, które planowały zamach w dniu wyborów.

d3nlg1o

Zobacz także: Czy cieszy nas wojna czy pokój?

Źródło: RIRM/IAR

d3nlg1o

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nlg1o

Podziel się opinią

Share

d3nlg1o

d3nlg1o
Więcej tematów