Trwa ładowanie...

Turcja: setki tysięcy ludzi demonstrowały na placu Taksim w Stambule

• "Ani zamachu stanu, ani dyktatury!" - pod tym hasłem setki tysięcy ludzi protestowały na słynnym placu Taksim w Stambule
• W trakcie demonstracji Amnesty International poinformowała o posiadaniu "wiarygodnych dowodów" stosowania tortur wobec aresztowanych
• "Nie zamachowi stanu, tak dla demokracji", "Turcja jest laicka i taka pozostanie" - głosiły transparenty

Turcja: setki tysięcy ludzi demonstrowały na placu Taksim w StambuleŹródło: PAP/EPA, fot: CEM TURKEL
d1ntg9e

Mieszkańcy Stambułu wzięli udział w demonstracji na wezwanie socjaldemokratycznej Republikańskiej Partii Ludu (CHP).

Partia ta głosi, iż istnieją poważne obawy, że prezydent Recep Tayyip Erdogan wykorzysta wprowadzony w środę stan wyjątkowy w kraju do ustanowienia władzy nie spełniającej demokratycznych kryteriów.

W chwili, gdy na placu Taksim trwała demonstracja w obronie demokracji, Amnesty International ogłosiła, że jest w posiadaniu "wiarygodnych dowodów" stosowania tortur wobec osób aresztowanych w Turcji po nieudanej próbie puczu.

d1ntg9e

Nad tłumem demonstrujących na placu Taksim powiewały liczne czerwone flagi Turcji. Ludzie przyszli z portretami Mustafy Kemala Ataturka, ojca nowoczesnej Republiki Tureckiej.

"Bronimy republiki i demokracji", "Suwerenność należy niepodzielnie do ludu", "Nie zamachowi stanu, tak dla demokracji", "Turcja jest laicka i taka pozostanie" - głosiły transparenty, z którymi protestujący przybyli na plac Taksim.

Do tego wielkiego zorganizowanego przez opozycję publicznego zgromadzenia doszło w osiem dni po próbie zamachu stanu, który pociągnął za sobą 270 ofiar śmiertelnych i doprowadził do masowych czystek w tureckich siłach zbrojnych, wymiarze sprawiedliwości, szkolnictwie i mediach - podkreśla agencja AFP w relacji z wydarzeń na placu Taksim.

Wokół placu zajęły pozycje lekkie samochody opancerzone i armatki wodne, a nad tłumem krążyły śmigłowce.

Ogromny plac Taksim, z którego bierze początek wielka stambulska arteria Istiklal, jest tradycyjnie miejscem wielkich wystąpień w obronie demokracji.

d1ntg9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntg9e
Więcej tematów