Zemsta Putina. UE stanowczo reaguje

Władze Rosji przekazały, że zawieszają swój udział w umowie zbożowej. Zaraz potem zagraniczne media podały, że w tej sprawie z Władimirem Putinem ma rozmawiać prezydent Turcji. Teraz jednak rosyjska strona zaprzecza tym informacjom i dodaje, że takie spotkanie nie jest jeszcze planowane. Stanowcza reakcja pojawiła się również ze strony UE.

Kreml zaprzecza ws. spotkania Putina z Eroganem
Kreml zaprzecza ws. spotkania Putina z Eroganem
Źródło zdjęć: © East News | HANDOUT
Sylwia Bagińska

Rosyjskie media przekazały, powołując się na komunikat rzecznika prasowego Kremla Dmitrija Pieskowa, że aktualnie nie jest planowana rozmowa Recepa Tayyipa Erdogana z rosyjskim przywódcą.

- Na razie nie ma takich planów - odpowiedział Dmitrij Pieskow, gdy zapytano go, czy planowane jest nawiązanie kontaktu Putina z Erdoganem. Przypomnijmy, że wcześniej agencja RIA Novosti informowała, że Turcja przy współpracy z ONZ rozpoczęła rozmowy z Rosją. Wcześniej Moskwa zawiesiła swój udział w umowie zbożowej.

Umowa zbożowa. Rosja powiedziała "nie"

Rosyjskie władze w sobotę poinformowały o zawieszeniu udziału w umowie zbożowej z Ukrainą sporządzonej za pośrednictwem ONZ. Powodem ma być rzekomy "atak terrorystyczny na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego".

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przekazał na Twitterze, że Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej. Polityk podkreślił, że takie postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy.

O stanowczą reakcję międzynarodową w tej sprawie zaapelował Wołodymyr Zełenski. - Dziś z Rosji wybrzmiało dosyć przewidywalne oświadczenie w sprawie tego, że ostatecznie burzy eksportową inicjatywę zbożową. Ale w rzeczywistości to nie jest ich dzisiejsza decyzja - powiedział ukraiński prezydent.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zdaniem Zełenskiego, Rosja "zaczęła świadomie zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków" z ukraińską żywnością. Jak poinformował, w tzw. korytarzu zbożowym powstał korek składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć według wyznaczonej trasy.

Czytaj też:

Rosja wciąż straszy atomem. "Putin gra, sam się boi"

Źródło: kommersant.ru, PAP

Wybrane dla Ciebie