ŚwiatTurcja podtrzymuje sprzeciw wobec Rasmussena

Turcja podtrzymuje sprzeciw wobec Rasmussena

Turcja nie zgodzi się, by premier Danii
Anders Fogh Rasmussen został wybrany na sekretarza generalnego
NATO na sobotnim szczycie Sojuszu we Francji i w Niemczech -
poinformował w Ankarze wysoki rangą przedstawiciel tureckiego rządu.

- Dlaczego Turcja dziś miałaby się zgodzić na kandydata? - zapytał retorycznie ten przedstawiciel. Nie wykluczył jednak możliwości, że Ankara może zaakceptować kandydaturę Duńczyka w późniejszym terminie, jeśli Rasmussen wynagrodzi muzułmanom swoją wcześniejszą reakcję na opublikowanie przez duńską prasę karykatur Mahometa.

- Być może moglibyśmy zmienić zdanie, ale należy to do Rasmussena i innych przywódców, żeby nas przekonać - dodał.

Rasmussen jest w poniedziałek w Stambule, gdzie ma wziąć udział w konferencji "Alians cywilizacji".

Media informowały, że w sobotę rano premierzy Włoch i Turcji - Silvio Berlusconi i Recep Tayyip Erdogan długo rozmawiali przez telefon o wyborze nowego szefa NATO.

Agencja Reutera podała, że amerykański prezydent Barack Obama rozmawiał na ten temat prywatnie z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem oraz Rasmussenem. Biuro prasowe Białego Domu nie mogło potwierdzić, czy doszło do takiego spotkania.

Przedstawiciel Turcji w Ankarze oskarżył w sobotę kanclerz Niemiec Angelę Merkel o wywieranie presji na przywódców NATO, by podjęli decyzję już na obecnym szczycie Sojuszu, podczas gdy jest jeszcze czas do końca lipca. Kadencja obecnego szefa NATO Jaapa de Hoop Scheffera upływa 31 lipca.

- Dlaczego na nas naciskają? Rozmawiajmy o tym, a potem możemy decydować - powiedziało to źródło.

Turcja argumentuje, że Rasmussen nie ma prawa kierować misjami NATO w świecie muzułmańskim z powodu swojej reakcji na opublikowanie trzy lata temu karykatur Mahometa w duńskiej prasie. W październiku 2005 roku Rasmussen odmówił spotkania z ambasadorami krajów muzułmańskich, którzy chcieli poruszyć sprawę "kampanii przeciwko islamowi i muzułmanom".

Wcześniej przedstawiciel Niemiec na jubileuszowym szczycie NATO powiedział, że tylko Ankara stoi na drodze do porozumienia w sprawie następcy Scheffera. - 27 krajów członkowskich popiera Rasmussena. Rozmawiamy z Turkami - poinformował ten dyplomata.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)