Trwa ładowanie...
d21pzfi

Turcja atakuje siły syryjski pomagające Kurdom. Są dziesiątki zabitych

Tureckie samoloty zabiły kilkudziesięciu żołnierzy sił rządowych w północnej Syrii. Walki pomiędzy Kurdami a tureckimi siłami inwazyjnymi w prowincji Afrin trwają od końca stycznia. Niedawno Damaszek, na prośbę Kurdów, wysłał tam swoich żołnierzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie pro-tureckiej milicji w czasie walk w północnej Syrii
Członkowie pro-tureckiej milicji w czasie walk w północnej Syrii (AFP/EAST NEWS)
d21pzfi

W serii nalotów przeprowadzonych w sobotę przez tureckie samoloty w prowincji Afrin w północnej Syrii zginęło przynajmniej 36 członków oddziałów wysłanych tam przez reżim prezydenta Baszara al Asada. Oznacza to, że liczba żołnierzy wiernych rządowi Damaszku zabitych przez Turków w ciągu ostatnich kilku dni przekroczyła 50.

Prezydent Asad wysłał swoje siły do Afrin w odpowiedzi na prośbę Kurdów, którzy od 20 stycznia walczą z tureckimi siłami inwazyjnymi. Ankara również ponosi ciężkie straty. W czwartek w bitwie z Kurdami zginęło przynajmniej 8 tureckich żołnierzy. Oznacza to, że od rozpoczęcia operacji „Gałązka Oliwna” Ankara straciła w Syrii przynajmniej 40 zabitych.

Zobacz także: Jadwiga Emilewicz: „zadałabym pytanie, dlaczego teraz degradujemy gen. Jaruzelskiego”

Celem tureckiej operacji jest rozbicie oskarżanych o terroryzm sił kurdyjskich, które z kolei wspierane są przez USA z uwagi na wspólną walkę z Państwem Islamskim. To z kolei oznacza, że udzielając pomocy Kurdom, wspierane przez Rosjan, siły prezydenta Asada znalazły się po tej samej stronie co Amerykanie.

Z kolei Waszyngton został wmanewrowany w potencjalny konflikt z Turcją, a więc sojusznikiem w NATO. W miarę, jak w północnej Syrii ginie coraz więcej ludzi sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana i niebezpieczne. Nikt na razie nie wymyślił, jak rozwiązać ten węzeł gordyjski.

d21pzfi

Podziel się opinią

Share

d21pzfi

d21pzfi
Więcej tematów