Trzęsienie ziemi w Bangkoku. Jest komunikat polskiego MSZ
- Ambasada RP w Bangkoku została ewakuowana z powodu uszkodzenia budynku w wyniku trzęsienia ziemi - przekazał rzecznik resortu dyplomacji Paweł Wroński. Wśród ofiar nie ma jednak Polaków - potwierdzają lokalne służby.
Co musisz wiedzieć?
- Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 miało epicentrum w Birmie, ale wstrząsy były odczuwalne także w Tajlandii, Indiach i Chinach.
- Ambasada RP w Bangkoku została ewakuowana z powodu uszkodzenia budynku. Pracownicy próbują nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi.
- Wśród ofiar nie ma Polaków - przekazało MSZ powołując się na lokalne służby.
MSZ nie ma jeszcze informacji, czy w trzęsieniu ziemi, które w piątek dotknęło Tajlandię, Birmę i Indie ucierpieli Polacy. Ambasada RP w Bankgoku została ewakuowana z powodu uszkodzenia budynku - przekazał PAP rzecznik MSZ, Paweł Wroński.
Pracownicy placówki usiłują skontaktować się ze służbami ratowniczymi, żeby ustalić, czy wśród poszkodowanych znajdują się turyści z Polski - przekazał rzecznik. - To sam początek akcji ratowniczej, mamy więc do czynienia z pewnym chaosem - dodał.
"W związku z trzęsieniem ziemi w Mjanmie i Tajlandii miejscowe służby potwierdziły, że wśród poszkodowanych nie ma obywateli RP" - informuje MSZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie kule ognia na froncie. Moment spektakularnego ataku Ukrainy
Trzęsienie ziemi w Mjanmie
Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7 znajdowało się w Birmie, ale wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, Indiach i Chinach. W Bangkoku ewakuowano pracowników biur i sklepów, zawieszono funkcjonowanie metra.
Jakie są reakcje mieszkańców Birmy?
Mieszkańcy Mandalaj, drugiego co do wielkości miasta w Birmie, byli świadkami dramatycznych scen. - Wszyscy wybiegliśmy z domu, gdy wszystko zaczęło się trząść. Na moich oczach zawalił się pięciopiętrowy budynek. Wszyscy w mieście wyszli na ulice, nikt nie odważył się wrócić do środka - relacjonował jeden z mieszkańców w rozmowie z Reutersem. W stolicy Birmy, Naypyidaw, popękały powierzchnie ulic, a w budynkach odpadły kawałki sufitów.
Jakie działania podjęto po trzęsieniu ziemi?
Birmańskie władze nie wydały jeszcze oficjalnego komunikatu dotyczącego zniszczeń i ewentualnych ofiar. Jednak lokalne media, takie jak Myanmar Now, zamieściły nagrania pokazujące zawalony most na rzece Irawadi. Funkcjonariusz birmańskiej straży pożarnej poinformował, że rozpoczęto poszukiwanie ofiar w Rangunie. W Tajlandii, w stolicy Bangkoku, ewakuowano pracowników biur i sklepów, a funkcjonowanie metra zostało zawieszone.
Trzęsienie ziemi w Birmie miało szeroki zasięg, wpływając na życie mieszkańców nie tylko w samym kraju, ale także w sąsiednich państwach. Wstrząsy były odczuwalne w Tajlandii, Indiach i Chinach, co pokazuje skalę tego naturalnego kataklizmu.
Skutki trzęsienia ziemi:
• Mjanma: W wyniku trzęsienia zawalił się 90-letni most na rzece Irawadi w okolicy miasta Sagaing. W Mandalaj doszło do zawalenia pięciopiętrowego budynku; mieszkańcy w panice opuszczali swoje domy i gromadzili się na ulicach.
• Tajlandia: W Bangkoku, stolicy kraju, wstrząsy spowodowały kołysanie się budynków, co skłoniło mieszkańców do ewakuacji. Zawalił się nieukończony 30-piętrowy wieżowiec w dzielnicy Chatuchak Park, pod którego gruzami uwięzionych zostało około 50 osób. Woda wylewała się z basenów na dachach budynków, a z wielu konstrukcji odpadały fragmenty elewacji.
• Pozostałe kraje regionu: Wstrząsy były odczuwalne w Kalkucie (Indie), Dhace (Bangladesz), Wientian (Laos) oraz w południowych Chinach, szczególnie w prowincji Junnan. Mieszkańcy tych obszarów zgłaszali kołysanie się budynków i panikę na ulicach.
Magnituda 7,7 - Co to oznacza?
Magnituda 7,7 w skali Richtera jest uważana za bardzo silne trzęsienie ziemi. Na taką siłę wskazuje fakt, że jest to wartość znacznie powyżej progu odczuwalności przez ludzi i wywołuje poważne zniszczenia na dużym obszarze. Dla porównania, skala Richtera jest logarytmiczna, co oznacza, że każda kolejna pełna liczba na tej skali oznacza dziesięciokrotny wzrost amplitudy fal sejsmicznych i około 32-krotny wzrost energii uwolnionej podczas trzęsienia ziemi.
Jakie zniszczenia powoduje trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7?
Trzęsienia ziemi o magnitudzie między 7,0 a 7,9 określane są jako "wielkie". Mogą one powodować:
• Znaczne zniszczenia na dużych obszarach, szczególnie w miastach i miejscach o gęstej zabudowie.
• Zawalenie się budynków i mostów, zwłaszcza konstrukcji o słabej odporności sejsmicznej.
• Pęknięcia w ziemi, osunięcia gruntu i lawiny w terenach górskich.
• Zniszczenia infrastruktury, takich jak drogi, mosty, linie kolejowe i energetyczne.
• Ofiary w ludziach, zwłaszcza jeśli trzęsienie ziemi dotyka gęsto zaludnione obszary.
• Fale tsunami, jeśli epicentrum znajduje się pod wodą lub na wybrzeżu.
Przykłady podobnych trzęsień ziemi:
• Trzęsienie ziemi na Alasce (1964): Magnituda 9,2 – jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii.
• Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii (2023): Magnituda 7,8 – spowodowało olbrzymie zniszczenia i tysiące ofiar.
• Trzęsienie ziemi na Sumatrze (2004): Magnituda 9,1 – wywołało katastrofalne tsunami na Oceanie Indyjskim.