Trwa ładowanie...
d1dymfm

Trzeci projekt rezolucji PE o Polsce złożyła frakcja Marine Le Pen

• Unia Europejska nie ma umocowania, by ingerować w wewnętrzną politykę swych państw członkowskich - pisze o sytuacji w Polsce frakcja Marine Le Pen
• Frakcję Europa Narodów i Wolności tworzą ugrupowania eurosceptyczne, a jej trzon stanowią europosłowie francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego
• Dokument najprawdopodobniej nie będzie w środę rozpatrywany w PE
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marine Le Pen
Marine Le Pen (PAP/EPA, Fot: Ian Langsdon)
d1dymfm

Eurosceptyczna frakcja Europa Narodów i Wolności w Parlamencie Europejskim złożyła trzeci projekt rezolucji o sytuacji w Polsce. W projekcie podkreślono, że UE nie może ingerować w sprawy wewnętrznej polityki państw członkowskich.

"Unia Europejska nie ma zdolności ani umocowania, by ingerować w wewnętrzną politykę swych państw członkowskich (...) UE nie powinna grozić nałożeniem albo też nakładać sankcji, gdy demokratyczne dokonywane wybory nie idą w kierunku pożądanym przez Unię" - wskazano w projekcie.

Oceniono, że "Komisja Europejska już zareagowała niewłaściwie, krytykując decyzje europejskich obywateli podejmowane w wyborach oraz referendach w innych państwach członkowskich, a teraz zamierza skoncentrować się na nowym polskim rządzie".

d1dymfm

Parlament Europejski "przypomina, że Komisja nie jest ciałem politycznym, ale organem wykonawczym Unii", dlatego musi ściśle przestrzegać traktatu - stwierdzono w krótkim projekcie.

Parlament "solennie potwierdza swoje przywiązanie do nadrzędnych zasad tożsamości i narodowej suwerenności, zasad, które nierozerwalnie łączą się z zasadą wolności" - podkreślono.

Frakcję Europa Narodów i Wolności tworzą ugrupowania eurosceptyczne, a jej trzon stanowią europosłowie francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego pod przewodnictwem Marine Le Pen.

Ich propozycja to trzeci projekt rezolucji o sytuacji w Polsce. Pierwszy, zgłoszony przez pięć głównych frakcji w PE, wzywa polski rząd do poszanowania opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz publikacji jego wyroków. Drugi projekt złożyła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą europosłowie PiS.

Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w środę. Najpewniej jako pierwszy pod głosowanie zostanie poddany projekt większości frakcji i zostanie przyjęty, dlatego pozostałe dokumenty nie będą w ogóle rozpatrywane.

d1dymfm

Podziel się opinią

Share
d1dymfm
d1dymfm