Polska"Trzeba ograniczać nieuzasadnione przywileje polityków"

"Trzeba ograniczać nieuzasadnione przywileje polityków"

Premier, szef PO Donald Tusk powiedział podczas Rady Krajowej PO, że jego partia będzie szukała innych niż zmniejszenie finansowania partii sposobów "ograniczania nieuzasadnionych przywilejów polityków". Rada zatwierdziła też listy
wyborcze do Parlamentu Europejskiego.

Premier na Radzie Krajowej PO zaznaczył, że piątkowa decyzja sejmu o ograniczeniu finansowania partii to zwycięstwo polegające na "ograniczeniu przywilejów polityki", lecz "ma ono gorzki smak", bo "nie jest 100-procentowe". Jak zaznaczył dzień po dniu PO spełnia obietnice wyborcze i swoje cele.

- Mimo histerycznego boju ze strony PiS udało się ograniczyć finansowanie partii -powiedział.

Jego zdaniem, udało się dać przykład, że w polskiej polityce jest możliwe, to co wcześniej wydawało się niemożliwe, czyli, że politycy "sami sobie skutecznie odbierają przywileje".

- PiS po raz kolejny pokazał, że dla niego polityka to walka przede wszystkim o własne przywileje - mówił.

- Wczoraj mieliśmy do czynienia z przykładem interesowności w polityce, jakiej nikt dotąd w polskiej polityce nie widział - dodał.

Premier zapowiedział, że PO będzie konsekwentnie szukała dalszych sposobów ograniczenia nieuzasadnionych przywilejów. Podkreślił, że potrzebne jest "odebranie szczególnej formy immunitetu, który czyni polityka w Polsce ciągle bezkarnym".

PO odkryła karty ws. wyborów do PE

Tusk powiedział, że Platforma ma odwagę zaprosić na listy do PE ludzi różnych środowisk, których łączy jedno: chęć pomocy Polsce. - Nasze listy do PE, to listy na których jest Danuta Huebner, Paweł Zalewski, Marian Krzaklewski, pokazują, że mamy odwagę sięgnąć do każdego, kto mówi: chcę pomóc Polsce. Platforma daje na to szansę - mówił premier.

"Jedynką" PO na liście w okręgu pomorskim jest europoseł Janusz Lewandowski. W okręgu kujawsko-pomorskim listę otwiera europoseł Tadeusz Zwiefka. "Jedynką" w okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim poseł Krzysztof Lisek.

Listę warszawską otwiera unijna komisarz Danuta Huebner, w okręgu mazowieckim (Warszawa II) liderem listy jest wojewoda Jacek Kozłowski. Jacek Saryusz-Wolski - obecny szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego - będzie liderem listy PO w Łódzkiem. Europoseł Filip Kaczmarek otwiera listę PO w Wielkopolsce.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska jest "jedynką" listy PO w Lublinie. Na Podkarpaciu listę kandydatów otwiera b. szef AWS i b. przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski. W Małopolsce "jedynką" jest Róża Thun. Listę kandydatów na Śląsku otwiera eurodeputowany, b. premier Jerzy Buzek. Na Dolnym Śląsku - europoseł Jacek Protasiewicz. W okręgu zachodniopomorskim listę PO otwiera poseł Sławomir Nitras.

Wybory do PE odbędą się 7 czerwca. Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (183)