W Warszawie zdejmą krzyże w urzędach. Jest głos z Kościoła
"Decyzja warszawskiego urzędu miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - przekazał w oświadczeniu rzecznik prasowy arcybiskupa metropolity warszawskiego i archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.
Ks. Śliwiński zauważył, że realizacja postulatu wyborczego, który ma na celu wyeliminowanie symboli religijnych, przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia polaryzacji społecznej, która niszczy dialog.
"Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Referendum, UNESCO i prawa obywatelskie. Czy posłowie zdaliby maturę?
W swoim oświadczeniu podkreślił, że neutralność religijna nie powinna prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa są chronione przez Konstytucję RP.
Ks. Śliwiński zwrócił uwagę, że obecność krzyża w urzędach nie oznacza, że urzędnik państwowy kieruje się w swojej pracy nakazami religijnymi. Wręcz przeciwnie, symbol ten zobowiązuje go do jak najrzetelniejszego wykonywania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli.
Rafał Trzaskowski wyjaśnia swoją decyzję
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyjaśnił w piątek, że decyzja o usunięciu symboli religijnych z urzędów i biur miejskich ma na celu uporządkowanie sytuacji, która wynikała z wielu pytań dotyczących tego, czy urzędy powinny być miejscem, w którym eksponowane są symbole religijne.
Podkreślił, że jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Wskazał również, że przestrzenie, w których obsługiwani są mieszkańcy Warszawy, powinny być neutralne.
Trzaskowski zapewnił, że "nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty ani postępować w sposób dogmatyczny". Uściślił również, że zarządzenie nie obejmuje szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej.
Dodał, że uroczystości i wydarzenia organizowane w urzędzie m.st. Warszawy powinny mieć charakter świecki i być neutralne.
Prezydent Warszawy zaznaczył, że jeśli są organizowane uroczystości historyczne, takie jak obchody powstania warszawskiego, będą tam obecne elementy uświęcone tradycją i nikt tego nie będzie zmieniał. - Sami organizujemy często modlitwy ekumeniczne, choćby na cmentarzu Wolskim - dodał Trzaskowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzaskowski zdecydował ws. krzyży. Jest zawiadomienie do prokuratury