Trwa ładowanie...
d1r18by

Trybunał RE po raz kolejny skazuje Polskę

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po raz kolejny skazał w czwartek Polskę za nierzetelne postępowanie sądowe. Maria Kubiszyn, która poskarżyła się na trwającą kilka lat sprawę rozwodową, dostanie 15 tys. złotych odszkodowania.

Share
d1r18by

Postępowanie rozwodowe pani Kubiszyn wszczął jej mąż w 1994 roku. Sprawa przewinęła się przez wszystkie instancje aż do zakończenia w 2001 roku odrzuceniem przez Sąd Najwyższy wniosku o kasację. W sumie definitywne orzeczenie rozwodu z winy obojga małżonków zajęło polskiemu wymiarowi sprawiedliwości 7 lat.

Strasburski trybunał (organ Rady Europy) uznał, że to za długo i skazał Polskę za naruszenie prawa do rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie, zagwarantowanego w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Zgodnie z czwartkowym orzeczeniem polski rząd ma wypłacić pani Kubiszyn "za straty moralne" 3750 euro odszkodowania - tyle ile zażądała. Nie dostanie natomiast 3 tys. złotych zwrotu kosztów postępowania krajowego, nie potrafiła bowiem należycie udokumentować wydatków.

Wyrok będzie ostateczny, o ile strony - czyli polski rząd reprezentowany przez prof. Krzysztofa Drzewickiego i pani Kubiszyn - nie złożą wniosku o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału.

d1r18by

Polacy przodują w składaniu skarg do strasburskiego Trybunału. W minionym roku nadesłali ich 4173 - najwięcej w całej Europie. Za Polakami są mieszkańcy Rosji (4006 skarg), Turcji (3036), Francji (2789) i Ukrainy (2549). Żadna skarga nie nadeszła z Andory; a z San Marino, Liechtensteinu i Islandii - po kilka. W sumie na rozpatrzenie czeka ok. 30 tys. skarg.

Większość skarg Trybunał uznaje z różnych powodów za niedopuszczalne i je odrzuca, reszta czeka w kolejce nieraz po kilka lat. W zeszłym roku sędziowie w Strasburgu zdołali wydać 844 wyroki, w tym 26 dotyczących Polski. Do nich należy doliczyć 16 decyzji, co w sumie daje 42 ostateczne orzeczenia.

W co drugim Polska została uznana za winną naruszenia praw zagwarantowanych w Konwencji Praw Człowieka. 12 stwierdzało brak naruszeń, 9 - skreślało sprawę z wokandy. Znakomita większość polskich spraw dotyczy opieszałości wymiaru sprawiedliwości. (mag)

d1r18by

Podziel się opinią

Share
d1r18by
d1r18by
Więcej tematów