Trwa ładowanie...
d33qkxa

Trybunał RE po raz kolejny skazuje Polskę

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po raz kolejny skazał w czwartek Polskę za nierzetelne postępowanie sądowe. Maria Kubiszyn, która poskarżyła się na trwającą kilka lat sprawę rozwodową, dostanie 15 tys. złotych odszkodowania.

d33qkxa
d33qkxa

Postępowanie rozwodowe pani Kubiszyn wszczął jej mąż w 1994 roku. Sprawa przewinęła się przez wszystkie instancje aż do zakończenia w 2001 roku odrzuceniem przez Sąd Najwyższy wniosku o kasację. W sumie definitywne orzeczenie rozwodu z winy obojga małżonków zajęło polskiemu wymiarowi sprawiedliwości 7 lat.

Strasburski trybunał (organ Rady Europy) uznał, że to za długo i skazał Polskę za naruszenie prawa do rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie, zagwarantowanego w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Zgodnie z czwartkowym orzeczeniem polski rząd ma wypłacić pani Kubiszyn "za straty moralne" 3750 euro odszkodowania - tyle ile zażądała. Nie dostanie natomiast 3 tys. złotych zwrotu kosztów postępowania krajowego, nie potrafiła bowiem należycie udokumentować wydatków.

Wyrok będzie ostateczny, o ile strony - czyli polski rząd reprezentowany przez prof. Krzysztofa Drzewickiego i pani Kubiszyn - nie złożą wniosku o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału.

d33qkxa

Polacy przodują w składaniu skarg do strasburskiego Trybunału. W minionym roku nadesłali ich 4173 - najwięcej w całej Europie. Za Polakami są mieszkańcy Rosji (4006 skarg), Turcji (3036), Francji (2789) i Ukrainy (2549). Żadna skarga nie nadeszła z Andory; a z San Marino, Liechtensteinu i Islandii - po kilka. W sumie na rozpatrzenie czeka ok. 30 tys. skarg.

Większość skarg Trybunał uznaje z różnych powodów za niedopuszczalne i je odrzuca, reszta czeka w kolejce nieraz po kilka lat. W zeszłym roku sędziowie w Strasburgu zdołali wydać 844 wyroki, w tym 26 dotyczących Polski. Do nich należy doliczyć 16 decyzji, co w sumie daje 42 ostateczne orzeczenia.

W co drugim Polska została uznana za winną naruszenia praw zagwarantowanych w Konwencji Praw Człowieka. 12 stwierdzało brak naruszeń, 9 - skreślało sprawę z wokandy. Znakomita większość polskich spraw dotyczy opieszałości wymiaru sprawiedliwości. (mag)

d33qkxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33qkxa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj