Trwa ładowanie...
trybunał konstytucyjny
+1

Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko ws. nowej KRS. Jest orzeczenie

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją.

Share
Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko ws. nowej KRS. Jest orzeczenie
Źródło: PAP
d1aiem9

W środę w Trybunale Konstytucyjnym wydał orzeczenie w sprawie pytania prawnego dotyczącego wniosku o wyłączenie sędziego z powodu powołania go przez prezydenta na wniosek aktualnej Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem TK rozpatrywanie takich wniosków jest niezgodne z konstytucją.

- Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła prezes TK Julia Przyłębska.

d1aiem9

Orzeczenie TK zostało wydane przez pięcioosobowy skład, któremu przewodniczyła prezes Trybunału Julia Przyłębska. Była ona również jednym z sędziów sprawozdawców w tej sprawie. Drugim był sędzia Jakub Stelina, który złożył zdanie odrębne.

Pytanie w tej sprawie wysłała do TK w grudniu ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna SN. Miało ono związek ze sprawą radcy prawnego, który został ukarany przez korporacyjne sądy dyscyplinarne. Złożył on kasację do SN. Problem w tym, że jego pełnomocnik złożył wniosek o wyłączenie z orzekania w tej sprawie sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Jako powód podał sposób ich wyłonienia. Zaopiniowała ich bowiem aktualna Krajowa Rada Sądownictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1aiem9

Podziel się opinią

Share
d1aiem9
d1aiem9
Więcej tematów