Trwa ładowanie...
d3a2x60

Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko ws. nowej KRS. Jest orzeczenie

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny (PAP)
d3a2x60

W środę w Trybunale Konstytucyjnym wydał orzeczenie w sprawie pytania prawnego dotyczącego wniosku o wyłączenie sędziego z powodu powołania go przez prezydenta na wniosek aktualnej Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem TK rozpatrywanie takich wniosków jest niezgodne z konstytucją.

Zobacz także: Izba Dyscyplinarna SN zadecydowała. Rozpatrzono skargę na Pawła Juszczyszyna

- Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła prezes TK Julia Przyłębska.

d3a2x60

Orzeczenie TK zostało wydane przez pięcioosobowy skład, któremu przewodniczyła prezes Trybunału Julia Przyłębska. Była ona również jednym z sędziów sprawozdawców w tej sprawie. Drugim był sędzia Jakub Stelina, który złożył zdanie odrębne.

Zobacz także: Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wniosku

Pytanie w tej sprawie wysłała do TK w grudniu ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna SN. Miało ono związek ze sprawą radcy prawnego, który został ukarany przez korporacyjne sądy dyscyplinarne. Złożył on kasację do SN. Problem w tym, że jego pełnomocnik złożył wniosek o wyłączenie z orzekania w tej sprawie sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Jako powód podał sposób ich wyłonienia. Zaopiniowała ich bowiem aktualna Krajowa Rada Sądownictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3a2x60

Podziel się opinią

Share
d3a2x60
d3a2x60
Więcej tematów