Trwa ładowanie...

Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wniosku

Komisja Europejska chce zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Powiązała to ze skargą na system dyscyplinujący polskich sędziów. Polski rząd wniósł o odrzucenie wniosku KE.

Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wnioskuŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3v02tt
d3v02tt

Informację o decyzji polskiego rządu dotyczącej wniosku Komisji Europejskiej jako pierwsza przekazała korespondentka RMF FM. Rzecznik rządu potwierdził tę informację.

"Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - napisał na Twitterze Piotr Mueller.

Piotr Müller wyjaśnił później, że polski rząd zwrócił się do TSUE również o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

d3v02tt

Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Zdecydowała się na to po skierowaniu do TSUE skargi ws. systemu dyscyplinującego sędziów. Jej zdaniem nowa ustawa nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby.

Zobacz też: Borys Budka o Julii Przyłębskiej: poniesie konsekwencje

"O środkach tymczasowych będzie w pierwszej kolejności decydowała wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, co wynika ze statutu Trybunału" - informuje RMF FM. Nie podano, w jakim terminie powinna zapaść decyzja.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v02tt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v02tt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj