Trwa ładowanie...
komisja europejska
+1

Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wniosku

Komisja Europejska chce zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Powiązała to ze skargą na system dyscyplinujący polskich sędziów. Polski rząd wniósł o odrzucenie wniosku KE.

Share
Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wniosku
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2gywgo

Informację o decyzji polskiego rządu dotyczącej wniosku Komisji Europejskiej jako pierwsza przekazała korespondentka RMF FM. Rzecznik rządu potwierdził tę informację.

"Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - napisał na Twitterze Piotr Mueller.

Piotr Müller wyjaśnił później, że polski rząd zwrócił się do TSUE również o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

d2gywgo

Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Zdecydowała się na to po skierowaniu do TSUE skargi ws. systemu dyscyplinującego sędziów. Jej zdaniem nowa ustawa nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby.

Zobacz też: Borys Budka o Julii Przyłębskiej: poniesie konsekwencje

"O środkach tymczasowych będzie w pierwszej kolejności decydowała wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, co wynika ze statutu Trybunału" - informuje RMF FM. Nie podano, w jakim terminie powinna zapaść decyzja.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gywgo

Podziel się opinią

Share
d2gywgo
d2gywgo
Więcej tematów