Trwa ładowanie...
drv518f

Spór z KE o Izbę Dyscyplinarną. Polska chce odrzucenia wniosku

Komisja Europejska chce zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Powiązała to ze skargą na system dyscyplinujący polskich sędziów. Polski rząd wniósł o odrzucenie wniosku KE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska podjęła decyzję ws. wniosku KE
Polska podjęła decyzję ws. wniosku KE (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
drv518f

Informację o decyzji polskiego rządu dotyczącej wniosku Komisji Europejskiej jako pierwsza przekazała korespondentka RMF FM. Rzecznik rządu potwierdził tę informację.

"Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - napisał na Twitterze Piotr Mueller.

drv518f

Piotr Müller wyjaśnił później, że polski rząd zwrócił się do TSUE również o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Zdecydowała się na to po skierowaniu do TSUE skargi ws. systemu dyscyplinującego sędziów. Jej zdaniem nowa ustawa nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby.

Zobacz też: Borys Budka o Julii Przyłębskiej: poniesie konsekwencje

"O środkach tymczasowych będzie w pierwszej kolejności decydowała wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, co wynika ze statutu Trybunału" - informuje RMF FM. Nie podano, w jakim terminie powinna zapaść decyzja.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drv518f

Podziel się opinią

Share

drv518f

drv518f
Więcej tematów