Trwa ładowanie...
d5j48go

Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok ws. KRS. Ale może być nieważny

Wyrok w sprawie wyboru członków KRS przez Sejm, który ma w czwartek wydać TK, może być nieważny. Powodów jest kilka, m.in. niedochowanie terminów. Kontrowersje wywołuje również sędzia wcielony do składu orzekającego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do składu sędziowskiego wszedł Justyn Piskorski
Do składu sędziowskiego wszedł Justyn Piskorski (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d5j48go

Wnioski dotyczące rozpatrzenia wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm złożyły KRS i grupa senatorów. TK zdecydował, że zajmie się nimi łącznie. Wyrok w tej sprawie ma zostać wydany w czwartek, po niejawnej rozprawie. Ale, jak dowodzi dziennikarz RMF FM, będzie to oznaczało rażące naruszenie prawa.

Z Ustawy o trybie działania Trybunału wynika, że "Do rozpoznania wniosku (...) na posiedzeniu niejawnym konieczne są stanowiska wszystkich uczestników postępowania". Przygotowali je już prokurator generalny i Sejm. Te wpłynęły tylko do pierwszej z dwóch połączonych spraw.

d5j48go

Wniosek grupy senatorów PiS TK otrzymał niecały miesiąc temu, więc czas na ewentualne zabranie głosu w sprawie ma jeszcze rzecznik praw obywatelskich. Jeśli wyrok zapadnie w czwartek, zostanie go niesłusznie pozbawiony.

Wątpliwości może budzić także wyznaczenie do pięcioosobowego składu Justyna Piskorskiego. Karnista zastąpił w Trybunale Konstytucyjnym zmarłego w lipcu tzw. sędziego dublera Lecha Morawskiego. Tak więc sam również jest przez niektórych uważany za nielegalnie wybranego sędziego.

Zobacz także: Giertych wbija szpilkę Kaczyńskiemu. Jacek Sasin: ręce opadają!

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5j48go

Podziel się opinią

Share
d5j48go
d5j48go
Więcej tematów