Trwa ładowanie...

Trybunał Konstytucyjny w Austrii zgodził się na nietypowe nazwisko swojego obywatela

Nietypowy sukces jednego z obywateli Austrii. Mężczyzna pragnął nazywać się Zebra i dopiął swego - zgodę na to wyraził Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej władze upierały się, że zebra to nie nazwisko, lecz "rodzaj konia żyjący na sawannie w Afryce".

Share
Trybunał Konstytucyjny w Austrii zgodził się na nietypowe nazwisko swojego obywatela
Źródło: Pixabay.com / Wikimedia (zdjęcie ilustracyjne)
d3d7kmo

Pewien Austriak zapragnął mieć na nazwisko Zebra, bo tak nazywały się całe pokolenia jego przodków, aż do lat 50., gdy jego dziadek zmienił nazwisko swoje i najbliższej rodziny. Ostatni z rodu noszący nazwisko Zebra stryjeczny dziadek mężczyzny zmarł w 1991 roku.

Jednak w sierpniu ub. roku władze miejskie Wiednia odrzuciły wniosek o powrót do nazwiska dziadka. Mężczyzna odwołując się przeszedł wszystkie szczeble sądowo-urzędniczej drabiny, aż dotarł do Trybunału Konstytucyjnego. Ten przyznał Austriakowi prawo do nazywania się Zebra, kierując się wypływającą z konstytucji zasadą ochrony rodziny.

d3d7kmo

Tym samym Trybunał odrzucił argumentację sądu niższej instancji, że Zebra brzmi nieaustriacko i odnosi się tylko do afrykańskich zwierząt, a nie ludzi. Na poparcie twej tezy sąd wskazał w rozstrzygnięciu, które obalił TK, że nikt w Austrii nie nazywa się Zebra. Ostatecznie - uznał pierwotnie sąd - do przyjęcia byłoby kilka innych zwierząt, które znajdują się w austriackich spisach ludności: Fuchs (Lis), Biber (Bóbr) albo Strauss (Struś).

Nie podano, jakie nazwisko dotąd nosił pan Zebra.

d3d7kmo

Podziel się opinią

Share
d3d7kmo
d3d7kmo
Więcej tematów