PolitykaTrybunał Konstytucyjny: nowelizacja Kodeksu karnego niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny: nowelizacja Kodeksu karnego niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w Kodeksie karnym uchwalone przez Sejm są w całości niezgodne z ustawą zasadniczą. O ich zbadanie pod tym kątem prosił prezydent Andrzej Duda, który zatwierdził je przed miesiącem podpisując nową ustawę antykryzysową.

Trybunał Konstytucyjny: nowelizacja Kodeksu karnego niezgodna z konstytucją
Źródło zdjęć: © Trybunał Konstytucyjny
Maciej Deja

14.07.2020 | aktual.: 14.07.2020 17:46

Trybunał Konstytucyjny na wtorkowym posiedzeniu zakwestionował nowelizację Kodeksu karnego zatwierdzoną przez parlament poprzedniej kadencji. Sędziowie wskazali, że jest ona niezgodna z kilkoma artykułami konstytucji:
- art. 7 - mówiącym o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa,
- art. 112 - mówiącym o organizacji wewnętrznej i porządku prac Sejmu, w tym o regulaminie Sejmu,
- art. 119 - mówiącym o rozpatrywania projektu w trzech czytaniach.

Wiosną 2019 roku Sejm poprzedniej kadencji zatwierdził zmiany około 1/3 przepisów Kodeksu Karnego w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. Ówczesny marszałek Marek Kuchciński uznał, że ustawa o zmianie ustawy dotyczącej Kodeksu karnego nie jest zmianą Kodeksu wymagającą procedury kodeksowej.

Ta wskazuje m.in. na konieczność powołania komisji nadzwyczajnej ds. zmian w Kodeksie, a drugie czytanie ustawy mogłoby się odbyć nie wcześniej niż 2 tygodnie po dostarczeniu posłom jej sprawozdania. Ponadto zamiast do komisji sprawiedliwości i praw człowieka trafił jedynie do komisji ustawodawczej.

Trybunał Konstytucyjny: nowelizacja Kodeksu karnego niezgodna z konstytucją

Wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny w składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Jedyne zdanie odrębne zgłosił wiceprezes Mariusz Muszyński. O zbadanie noweli ustawy o Kodeksie karnym pod kątem zgodności z konstytucją wnioskował w minionym roku prezydent.

Dr Wojciech Górowski, z zespołu karnistów UJ, którzy opiniowali tryb uchwalenia zmian w kodeksie, zwrócił na Twitterze uwagę, że Andrzej Duda zatwierdził je w czerwcu, gdyż znalazły się w podpisanej przez niego nowej ustawie antykryzysowej.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)