Trwa ładowanie...
ds0wawq

Trwają uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Piękny gest Brukseli

Przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli opuszczono flagi Unii do połowy masztu. To reakcja na żałobę po śmierci premiera Jana Olszewskiego. Tymczasem w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kondukt pogrzebowy z trumną Jana Olszewskiego
Kondukt pogrzebowy z trumną Jana Olszewskiego (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ds0wawq

O opuszczeniu flag w Brukseli poinformowała na twitterze Dominika Cosic, korespondentka TVP przy Komisji Europejskiej.

"W Brukseli przed Komisją Europejską flagi opuszczone do połowy masztu w związku z żałobą po śmierci premiera Jana Olszewskiego. Niby drobny, ale ważny gest" - napisała.

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego obowiązuje od piątku do sobotniego wieczoru. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda.

ds0wawq

W sobotę pogrzeb na Powązkach

Tymczasem w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe byłego premiera. Po mszy żałobnej w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, około godz. 20.30 ruszył kondukt żałobny z ciałem premiera. Kieruje się Traktem Królewskim do Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej na Starym Mieście.

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego przewożona jest na wojskowej lawecie. W kondukcie pogrzebowym idą przedstawiciele władz państwowych, rodzina i przyjaciele zmarłego. O godz. 22.00 w kościele rozpoczną się czuwanie i modlitwy.

Czytaj także: Pożegnanie byłego premiera Jana Olszewskiego

ds0wawq

Pogrzeb Jana Olszewskiego zaplanowano na sobotę. O godzinie 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza żałobna. Następnie około godziny 13.00 kondukt żałobny wyruszy pod Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie Jana Olszewskiego pożegnają żołnierze AK, powstańcy warszawscy oraz działacze opozycji antykomunistycznej. Następnie ciało premiera spocznie na Powązkach.

Premier, adwokat i działacz opozycji

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. w wieku 88 lat. Był adwokatem i działaczem opozycji demokratycznej. W okresie PRL bronił opozycjonistów w procesach politycznych. W latach 1991-1992 był premierem. Założył Ruch dla Rzeczypospolitej oraz Ruch Odbudowy Polski.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego mają charakter państwowy. W piątek o godzinie 9.00 trumna z jego ciałem została wystawiona w Kancelarii Premiera. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński oraz marszałkowie sejmu i senatu. Później premiera żegnali wszyscy obywatele.

ds0wawq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ds0wawq

Podziel się opinią

Share
ds0wawq
ds0wawq
Więcej tematów