PolskaTrwa XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Trwa XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Przed godziną 13. na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłacono łącznie ponad pół miliona złotych - poinformowano w sztabie WOŚP. Tempa nabierają też prowadzone w całym kraju licytacje różnego
rodzaju przedmiotów i gadżetów. Najwyżej licytowane są obecnie
funkcja Honorowego Kasztelana na Zamku w Łęczycy, komplet
dziesięciu złotych serduszek, piłka z podpisami piłkarzy Realu
Madryt oraz meteoryt w kształcie serca.

Trwa XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Źródło zdjęć: © PAP | Krzysztof Świderski

"Dziś usłyszycie największą orkiestrę świata, cała Polska pragnie, aby ten dzień trwał cały rok. Trzy, dwa, jeden, zero, start" - takimi słowami Jurek Owsiak - pomysłodawca i organizator WOŚP - zainaugurował o godz. 10.30 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku, podobnie jak w czasie XI Finału, wolontariusze WOŚP zbierają pieniądze na sprzęt dla oddziałów niemowlęcych i małych dzieci. Datki na ten cel będą zbierane także poza granicami naszego kraju, m.in. w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Grecji oraz w polskiej strefie w Iraku. W akcji WOŚP bierze udział prawie 100 tys. wolontariuszy zorganizowanych w 1180 sztabach.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku, aby zakupić sprzęt dla ratowania życia noworodkom z wrodzonymi wadami serca. Do tej pory za uzyskane w ten sposób pieniądze kupiono sprzęt medyczny dla ponad 650 oddziałów szpitalnych w całej Polsce za sumę ok. 44 mln dolarów. Od tego czasu WOŚP zapisała się jako największa medialna akcja charytatywna na świecie. W czasie każdego z finałów zbierane są pieniądze na cel związany z chorymi dziećmi.

Wolontariuszy zbierających w całej Polsce pieniądze na WOŚP można rozpoznać po identyfikatorze oraz tekturowej niebieskiej puszce.

Imprezy z okazji WOŚP odbywają się w całym kraju. W stolicy główna impreza rozpocznie się w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki. O godz. 20.00 w Warszawie i innych miastach wystrzelą "światełka do nieba", które w tym roku będzie można oglądać przez różowe okulary. Fundacja WOŚP przygotowała 200 tys. par okularów. Owsiak zapowiedział, że chce, aby było to największe w świecie zbiorowe patrzenie przez różowe okulary, które zostanie wpisane do "Księgi rekordów Guinnessa".

Zebranych pod PKiN rozgrzewać będą koncerty m.in. Leszczy, Patrycji Markowskiej, Kasi Klich, Formacji Nieżywych Schabuff, Urszuli Dudziak i Kayah.

W Warszawie w budynku Agory przy ul. Czerskiej od godz. 9.00 można obejrzeć wystawę sprzętu medycznego zakupionego w minionych latach przez WOŚP oraz skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarzy dla dzieci. Natomiast w Zakładach Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w niedzielę (10.00- 15.00) prowadzone są bezpłatne badania dla dzieci w zakresie profilaktyki wad postawy. Placówki prowadzące badania znajdują się m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Ciechocinku i Warszawie.

WOŚP można także wesprzeć nie wychodząc z domu - wysyłając SMS z telefonu komórkowego każdej sieci pod nr 7547, pod nr 7647 z telefonu w sieci Plus GSM oraz dzwoniąc na numer audio-tele. Został uruchomiony też sms-owy serwis WOŚP umożliwiający otrzymanie orkiestrowego dzwonka lub grafiki do telefonu komórkowego.

W ramach WOŚP można także licytować złote karty telefoniczne, srebrno-złote medale wybite przez Mennicę Państwową (zamiast dotychczasowych serduszek) oraz arkusz pierwszych 50 znaczków wydanych przez Pocztę Polską. Natomiast na stronach Programu I Polskiego Radia licytowane będą serduszka nr 1 i 2, nieuczciwie wylicytowane w ubiegłym roku.

Oprócz tego, w wielu miejscach w Polsce odbywać się będą licytacje najróżniejszych przedmiotów. Znajdą się wśród nich: lokomotywa wyprodukowana w 1966 roku w zielonogórskim Zastalu, skórzany fotel prezydenta Wrocławia, koń czystej krwi arabskiej ze stadniny w Janowie Podlaskim, największe spodnie świata uszyte przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, które znalazły się w "Księdze rekordów Guinnessa", wykonane ze złota logo obchodów 650-lecia nadania Rzeszowowi praw miejskich, piłka z podpisami piłkarzy Realu Madryt oraz karty do brydża ministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Janika.

Na stronach internetowych WOŚP trwa także licytacja Zamku Królewskiego w Łęczycy (woj. łódzkie), a konkretnie - honorowego tytułu Kasztelana Zamku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)