Trwa rejestracja list kandydatów na radnych
Trwa rejestracja list kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Termin zgłaszania list do komisji wyborczych minął w piątek. Dane dotyczące liczby zarejestrowanych kandydatów zmieniają się "z minuty na minutę".
Według informacji uzyskanych przez PAP w Państwowej Komisji Wyborczej, ostateczne dane będą znane 28 października, kiedy mija termin dany komisjom wyborczym na wywieszenie obwieszczeń o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych.
Terytorialne komisje wyborcze przesyłają wciąż do PKW dane dotyczące zarejestrowanych list kandydatów. Nie wszędzie są one pełne, ze względu np. na to, że niektóre komitety wezwane zostały do uzupełnienia braków w zgłoszeniu list - na co mają 3 dni.
Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Płocku, gdzie komitet wyborczy Samoobrony musi dostarczyć brakujące dokumenty, by zarejestrować swoich kandydatów do rady miejskiej.
Zdarza się również tak, że komisje odmawiają zarejestrowania list, bo np. dołączono do nich niewystarczającą liczbę podpisów z poparciem. W takiej sytuacji komitet wyborczy może w ciągu 3 dni złożyć do sądu skargę na decyzję komisji, a sąd ma kolejne 3 dni na wydanie postanowienia.
Z powodu niespełnienia wymogów formalnych odmówiono np. rejestracji list do sejmiku województwa podlaskiego komitetowi Federacji Zielonych. Komitet może od tej decyzji odwołać się do sądu.
Czasem mają miejsce również takie sytuacje, że w wyznaczonym przez kalendarz wyborczy terminie w danym okręgu wyborczym nie zostają zgłoszone co najmniej dwie listy, a liczba zgłoszonych kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w okręgu bądź mniejsza od niej.
Wtedy komisja wyborcza wzywa do dokonania dodatkowych zgłoszeń. W takim przypadku termin zgłaszania list kandydatów przedłużony zostaje o 5 dni, licząc od dnia rozplakatowania obwieszczenia komisji.
Taka sytuacja ma miejsce na przykład w gminie Jastarnia (Pomorskie). W 11 (na 15) okręgach wyborczych zarejestrowano do tej pory tylko po jednej liście wyborczej. W związku z tym proces zgłaszania kandydatów na radnych w tych okręgach został przedłużony do czwartku do północy.
Jeśli nie pojawią się nowe komitety wyborcze, nie dojdzie do głosowania, a radnymi zostaną automatycznie ci, którzy zostali wcześniej zarejestrowani - poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku Piotr Czajkowski.
Z kolei ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszonych kandydatów - w stosunku do liczby mandatów - termin rejestracji list przedłużony został w siedmiu pomorskich gminach. Chodzi o Wicko, Tuchomie, Borzytuchom, Słupsk, Czarną Dąbrówkę, Nową Wieś Lęborską i Konarzyny. Podobna sytuacja jest w czterech gminach województwa śląskiego (Gierałtowice, Zbrosławice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie). Brakujących kandydatów mogą zgodnie z ordynacją wyborczą do samorządów zgłaszać tylko zarejestrowane już komitety wyborcze.
W Szczecinie trwa weryfikacja list kandydatów na radnych sejmiku zachodniopomorskiego jeszcze z innego powodu. Jak poinformowano w wojewódzkiej komisji wyborczej, stwierdzono tu przypadki figurowania nazwisk tych samych kandydatów jednocześnie na kilku listach.
Według danych PKW, 12 listopada wybierać będziemy 46 790 radnych. Na liczbę tę składa się 561 radnych 16 sejmików wojewódzkich, 6284 radnych powiatowych, 1707 radnych w miastach na prawach powiatu, 37 831 radnych gminnych. Ponadto wybranych zostanie także 407 radnych dzielnic Warszawy.