Trwa ładowanie...

Trwa ofensywa syryjskich sił rządowych w Aleppo, zaatakowano dwa duże szpitale

• Syryjskie siły powietrzne rozpoczęły w środę "skoncentrowane ataki" na kontrolowane przez rebeliantów dzielnice Aleppo • Celem nalotów były dwa duże szpitale w części miasta opanowanej przez opozycję • We wtorek WHO zaapelowało o ewakuację chorych i rannych mieszkańców wschodniej, obleganej przez syryjskie wojsko, części Aleppo • W zamieszkanej przez ok. 250 tys. osób części miasta pozostało zaledwie 35 lekarzy
Share
We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali. Teraz dwa zostały ostrzelane
We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali. Teraz dwa zostały ostrzelaneŹródło: AFP, Fot: KARAM AL-MASRI
d2vwykd

O atakach lotniczych na Aleppo poinformowało źródło w armii syryjskiej. Wśród celów jest też kontrolowana przez syryjskich rebeliantów miejscowość Chan Tuman na południowy zachód od Aleppo. Bombardowania spowodowały "zniszczenie pojazdów opancerzonych i innych pojazdów, z których kilka było wyposażonych w broń maszynową" - donosi agencja Reutera.

Jak podają źródła rebelianckie, syryjskie siły lądowe walczą z rebeliantami w kilku miejscach. Wysoki rangą przedstawiciel rebeliantów powiedział, że oddziały prorządowe najwyraźniej przygotowują się do dalszych ataków w centralnych rejonach miasta, które podzielone jest na strefy kontrolowane przez opozycję i siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

- Od godziny 5 rano toczyły się starcia w Suweice. Armia posunęła się nieco naprzód, ale teraz rebelianci kontratakują - powiedział bojownik ugrupowania zbrojnego Front Lewantu, odnosząc się do części miasta, w której walki toczyły się również we wtorek. Inny przedstawiciel rebeliantów relacjonował, że siły rządowe atakują kontrolowany przez opozycję obóz dla uchodźców w Handarat, kilka kilometrów na północ od Aleppo.

d2vwykd

W środę rano dwa duże szpitale w opanowanej przez rebeliantów części Aleppo były celem ataków z powietrza. Według pozarządowej organizacji medycznej SAMS (Syrian American Medical Society z siedzibą w USA), która wspiera te placówki, w jednej z nich całkowicie zniszczony został generator, a w drugiej trzech pracowników zostało rannych.

- We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali, a teraz dwa zostały ostrzelane i tymczasowo praca w nich została sparaliżowana - powiedział przedstawiciel SAMS Adham Sahlul. Dodał, że szpitale te były już w przeszłości celem ataków i podkreślił, że środowe naloty były dokonane z premedytacją.

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o ewakuację kilkudziesięciu chorych i rannych mieszkańców wschodniej, obleganej przez syryjskie wojsko części Aleppo. W zamieszkanej przez ok. 250 tysięcy osób części miasta pozostało zaledwie 35 lekarzy.

d2vwykd

Podziel się opinią

Share
d2vwykd
d2vwykd
Więcej tematów