Trwa ładowanie...

Trwa ofensywa syryjskich sił rządowych w Aleppo, zaatakowano dwa duże szpitale

• Syryjskie siły powietrzne rozpoczęły w środę "skoncentrowane ataki" na kontrolowane przez rebeliantów dzielnice Aleppo
• Celem nalotów były dwa duże szpitale w części miasta opanowanej przez opozycję
• We wtorek WHO zaapelowało o ewakuację chorych i rannych mieszkańców wschodniej, obleganej przez syryjskie wojsko, części Aleppo
• W zamieszkanej przez ok. 250 tys. osób części miasta pozostało zaledwie 35 lekarzy

Trwa ofensywa syryjskich sił rządowych w Aleppo, zaatakowano dwa duże szpitaleŹródło: AFP, fot: KARAM AL-MASRI
dkb63fx
dkb63fx

O atakach lotniczych na Aleppo poinformowało źródło w armii syryjskiej. Wśród celów jest też kontrolowana przez syryjskich rebeliantów miejscowość Chan Tuman na południowy zachód od Aleppo. Bombardowania spowodowały "zniszczenie pojazdów opancerzonych i innych pojazdów, z których kilka było wyposażonych w broń maszynową" - donosi agencja Reutera.

Jak podają źródła rebelianckie, syryjskie siły lądowe walczą z rebeliantami w kilku miejscach. Wysoki rangą przedstawiciel rebeliantów powiedział, że oddziały prorządowe najwyraźniej przygotowują się do dalszych ataków w centralnych rejonach miasta, które podzielone jest na strefy kontrolowane przez opozycję i siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

- Od godziny 5 rano toczyły się starcia w Suweice. Armia posunęła się nieco naprzód, ale teraz rebelianci kontratakują - powiedział bojownik ugrupowania zbrojnego Front Lewantu, odnosząc się do części miasta, w której walki toczyły się również we wtorek. Inny przedstawiciel rebeliantów relacjonował, że siły rządowe atakują kontrolowany przez opozycję obóz dla uchodźców w Handarat, kilka kilometrów na północ od Aleppo.

W środę rano dwa duże szpitale w opanowanej przez rebeliantów części Aleppo były celem ataków z powietrza. Według pozarządowej organizacji medycznej SAMS (Syrian American Medical Society z siedzibą w USA), która wspiera te placówki, w jednej z nich całkowicie zniszczony został generator, a w drugiej trzech pracowników zostało rannych.

dkb63fx

- We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali, a teraz dwa zostały ostrzelane i tymczasowo praca w nich została sparaliżowana - powiedział przedstawiciel SAMS Adham Sahlul. Dodał, że szpitale te były już w przeszłości celem ataków i podkreślił, że środowe naloty były dokonane z premedytacją.

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o ewakuację kilkudziesięciu chorych i rannych mieszkańców wschodniej, obleganej przez syryjskie wojsko części Aleppo. W zamieszkanej przez ok. 250 tysięcy osób części miasta pozostało zaledwie 35 lekarzy.

dkb63fx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkb63fx
Więcej tematów