Co zrobi Trump? Kreślą cztery scenariusze zakończenia wojny
Zbliżająca się czwarta rocznica wojny na Ukrainie skłania do refleksji nad wpływem powrotu Donalda Trumpa na konflikt. Jego polityka może znacząco zmienić sytuację na froncie - pisze Business Insider.
18.12.2024 | aktual.: 18.12.2024 18:24
Donald Trump już jako kandydat określił wojnę w Ukrainie jako "przegraną" i obiecał zakończyć ją w 24 godziny. Do dziś nie zdradził, jak zamierza to zrobić.
Jak dotąd Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie większość międzynarodowej pomocy od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji. Drastyczne cięcia lub całkowite wycofanie tej pomocy mogłyby umożliwić Rosji osiągnięcie decydującego przełomu.
Możliwe scenariusze rozwoju konfliktu
Zarówno Kijów, jak i Moskwa starają się ustawić swoje strony w jak najlepszej pozycji przed ewentualnymi zmianami, jakie może przynieść administracja Trumpa. Business Insider przyjrzał się czterem możliwym scenariuszom rozwoju wojny.
Tymczasowe zawieszenie broni
Możliwość tymczasowego zawieszenia broni zyskała na uwadze wraz z ponownym wyborem Trumpa. Trump, który obiecał szybkie zakończenie wojny po powrocie do urzędu, wezwał 8 grudnia na Truth Social do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji.
"Zełenski i Ukraina chcieliby zawrzeć umowę i zakończyć szaleństwo" - stwierdził, dodając: "Może to przerodzić się w coś znacznie większego i znacznie gorszego. Znam dobrze Władimira. To jego czas na działanie."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W listopadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który od dawna odrzucał pomysł oddania ziemi w zamian za zakończenie wojny, zasugerował, że taka umowa mogłaby zostać osiągnięta, gdyby nieokupowane części Ukrainy znalazły się "pod parasolem NATO".
- Jeśli chcemy zatrzymać gorącą fazę wojny, powinniśmy wziąć pod parasol NATO terytorium Ukrainy, które mamy pod kontrolą - powiedział Zełenski, dodając, że Ukraina mogłaby wtedy "dyplomatycznie odzyskać pozostałą część swojego terytorium".
John Lough, starszy współpracownik w programie Rosja i Eurazja w Chatham House, powiedział Business Insider, że Ukraina wydaje się odchodzić od swojej "maksymalnej pozycji" odzyskania całego okupowanego terytorium, ale chciałaby "wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu".
Jednakże, z zachodnimi krajami niechętnymi do prowokowania prezydenta Rosji Władimira Putina wiążącymi zobowiązaniami wobec Ukrainy, najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest "zamrożenie" wojny, gdyż "ugoda jest na tym etapie zbyt ambitna".
Kontynuacja walk
Innym możliwym scenariuszem jest odmowa Rosji do kompromisu i kontynuacja walk. Eksperci wojskowi z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną wielokrotnie argumentowali, że rosyjscy przywódcy wierzą, że wygrywają na polu bitwy i nie są skłonni do poważnych negocjacji.
W takim scenariuszu Ukraina potrzebowałaby znacznego poziomu dalszej pomocy ze strony Zachodu, co mogłoby być trudne do uzyskania dla Kijowa. Zarówno Trump, jak i wiceprezydent-elekt JD Vance, otwarcie wyrażali sceptycyzm wobec amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy za rządów Bidena.
Długotrwała wojna byłaby katastrofalna dla Ukrainy, która nie może rekrutować tylu żołnierzy, co Rosja, i która bardziej ceni życie ludzkie niż jej przeciwnik, co oznacza, że nieuchronnie cierpi bardziej w wyniku przedłużającej się wojny na wyniszczenie. Jednak długotrwała wojna prawdopodobnie nadwyrężyłaby również zasoby wojskowe Rosji. Moskwa traci pojazdy opancerzone w tempie, które może być nie do utrzymania, i może potrzebować kolejnej rundy mobilizacji, aby kontynuować zastępowanie strat w ludziach.
Zmiana władzy w Kijowie
Najgorszym scenariuszem dla Kijowa byłoby załamanie się linii frontu z powodu braku zasobów lub zmiany międzynarodowego wsparcia. W takim przypadku Ukraina prawdopodobnie zostałaby zmuszona do oddania dużych części terytorium, z "wszystkim na wschód od" Dniepru potencjalnie przechodzącym pod kontrolę Rosji poprzez aneksję lub efektywny nadzór.
Kreml wciąż podważa legalność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i domaga się jego usunięcia z urzędu, mimo iż nie ma ku temu żadnych podstaw.