Trwa ładowanie...
d3i2nap

Trumna z prochami admirała Józefa Unruga wraca do Polski. Otrzymał pośmiertny awans

We Francji zakończyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem prochów admirała Józefa Unruga do Polski. Trumna zostanie przetransportowana okrętem Marynarki Wojennej. - Żegnamy go tak, jak na to zasłużył - podkreślił w Breście zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Józef Unrug dowodził obroną wybrzeża podczas kampanii wrześniowej
Józef Unrug dowodził obroną wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (PAP, Fot: Marcin Obara)
d3i2nap

- Bardzo się cieszę, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę do kraju ruszają w ostatni rejs doczesne szczątki admirała Józefa Unruga wraz z małżonką. Żegnamy go tak, jak na to zasłużył, jak bohatera, biało-czerwoną banderą, ceremoniałem wojskowym przy udziale przedstawicieli władz państwowych - powiedział podczas uroczystości we francuskim Breście zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.

Ceremonia rozpoczęła się w poniedziałek w w Montresor. Stamtąd prochy przewieziono do portu w Breście. Gwizdała podkreślił, że przez "komunistyczne zniewolenie" trzeba było na to "długo czekać", ale testament eadmirała ostatecznie zostanie wypełniony.

d3i2nap

Trumny z prochami admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii zostaną przetransportowane okrętem do Polski. 2 października dowódca i jego żona zostaną pochowani w Kwaterze Pamięci gdyńskiego Cmentarza Marynarki Wojennej na Oksywiu.

Zobacz także: „Gabinet cieni”. Gościem Adama Hofmana jest wicepremier Beata Szydło

Józef Unrug urodził się w 1884 r. Służył w cesarskiej marynarce wojennej podczas I wojny światowej. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. w trakcie kampanii wrześniowej dowodził obroną wybrzeża.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka pośmiertnie awansował Ungruga na stopień admirała floty.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i2nap

Podziel się opinią

Share
d3i2nap
d3i2nap