Trwa ładowanie...

Trotyl na wraku tupolewa? Dr Maciej Lasek dla WP: "Kompromitacja Macierewicza"

- Tekst "Sieci" o trotylu przedstawia niepełne informacje bez części wnioskowej, które służą budowaniu teorii spiskowych. Stwarza się jakieś wrażenie niepewności. Odbiorca ma mieć ciągłe wątpliwości. Taki jest cel tych, którzy znów "wyciągają z szafy" temat Smoleńska - mówi WP dr Maciej Lasek, który badał okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Share
Trotyl na wraku tupolewa? Dr Maciej Lasek dla WP: "Kompromitacja Macierewicza"
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2bp3h4

"Anglicy znaleźli trotyl" - donosi tygodnik "Sieci". Informuje, że brytyjskie laboratorium znalazło ślady materiałów wybuchowych na szczątkach wraku Tu-154M. Podkreśla jednak, żeby nie wyciągać ostatecznych wniosków. Gazeta szacuje, że śledztwo smoleńskie może potrwać bowiem jeszcze kilka lat.

Tygodnik już w niedzielę zapowiadał materiał dotyczący katastrofy smoleńskiej. Na mrocznej okładce grzmiał: "A jednak był trotyl".

W tekście czytamy o "sensacyjnym wniosku częściowych badań brytyjskiego laboratorium współpracującego w prokuraturą krajową". Angielscy eksperci z Forensic Explosives Laboratory, jednostki podległej brytyjskiemu Ministerstwu Obrony, mają potwierdzać obecność środków wybuchowych na szczątkach TU-154M.

d2bp3h4

Brytyjczycy przebadali kilkadziesiąt z 200 próbek przekazanych do laboratorium przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości znaleziono materiały wybuchowe. "Prokuratura nie chce potwierdzać tych rewelacji" - dodaje tygodnik.

Choć dziennikarze piszą odważnie, że znaleziono trotyl, zaznaczają, że zadaniem laboratorium są badania, a nie ich interpretacja. Z jednej strony czytamy o "kolosalnym znaczeniu tych informacji dla śledztwa i ustalenia przyczyn", z drugiej - o powstrzymywaniu się od stawiania ostatecznych hipotez.

"Nie ma tam nic nowego"

Zapytaliśmy członków rodzin osób, które zginęły w Smoleńsku, jak odnoszą się do rewelacji "Sieci". Nikt z naszych rozmówców nie chciał na ten temat rozmawiać - również osoba związana z PiS, która poprosiła o niepodawanie jej nazwiska w naszym tekście.

d2bp3h4

Wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, Paweł Deresz, odmawia komentarza. Podobnie Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która mówi tylko: - Nie czytam tych złych, niemądrych rzeczy, które powiela ten tygodnik. To wszystko, nie zamierzam się nawet do tego odnosić.

O komentarz poprosiliśmy dr. Macieja Laska, byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, który zajmował się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Lasek zasiadał także w Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której przewodniczył Jerzy Miller, były szef MSWiA.

Dr Maciej Lasek PAP
Dr Maciej Lasek Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka

- Nie zaskakują mnie szczególnie rewelacje tygodnika "Sieci" - mówi WP dr Lasek. - Nie ma tam nic nowego. Jest mowa o produktach, ktore mogą służyć do produkcji środków wybuchowych, w tym trotylu, ale też np. farb czy past do butów - dodaje ekspert.

d2bp3h4

Jak podkreśla Lasek, "W trakcie badań przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, również wskazano na obecność materiałów zawierających cząstki materiałów wysokoenergetycznych".

- Prokuratura kilka lat temu przyznała, że chce przebadać te same szczątki tupolewa w innych laboratoriach. Powiedziano, że ich interesują badania laboratoryjne, bez części wnioskowej. Jest to powtórzenie badań, które już były przeprowadzone. Poczekajmy na komunikat prokuratury i opinię biegłych - zaznacza w rozmowie z WP Maciej Lasek.

Dziennikarze "Sieci" wskazują jednakże na "rozbieżności między nowymi wynikami a wynikami wcześniejszych badań próbek w Polsce". - Dużą wagę ma to, że próbki, które wysłano do brytyjskiego DSTL, to te same, którymi w 2013 r. zajmowało się polskie Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Nie odnalazło ono śladów materiałów wybuchowych. Można więc wysnuć jasny wniosek: angielskie badania podważają ekspertyzy prowadzone przed kilkoma laty w CLKP - czytamy w tygodniku.

d2bp3h4

"Kompromitacja Macierewicza"

Dr Maciej Lasek zwraca z kolei uwagę na sprzeczne przekazy.

- Przez ostatnie lata byliśmy bombardowani przekazem grupy Macierewicza o wybuchu termobarycznym, a nie informacjami o trotylu. A dziś znów mamy trotyl. Czyli najmniej efektywny materiał wybuchowy - mówi ekspert.

- Jakikolwiek wybuch zostawia ślady w zapisach w rejestratorach pokładowych, zostawia nadpalenia, nadtopienia. A niczego takiego w przypadku katastrofy tupolewa nie stwierdzono - przypomina rozmówca WP.

d2bp3h4

Lasek przekonuje, że o okolicznościach tragedii przeważnie wypowiadają się laicy, którzy nie mają na ten temat wiedzy. - W świecie idealnym każdy powinien znać zakres swoich kompetencji. U nas te proporcje są mocno zachwiane, dziś każdy jest specjalistą od wszystkiego. Wyrabiamy sobie zdanie na podstawie niezwerfyfikowanych informacji z social mediów. Niewielu interesują fakty. Ludzie są podatni na fake newsy, niestety - ubolewa ekspert.

Jak dodaje: - Tekst "Sieci" przedstawia niepełne informacje bez części wnioskowej, to służy tylko podtrzymywaniu tematu, w celu budowania teorii spiskowej. Buduje się jakieś wrażenie niepewności. Końcowy odbiorca, nie mając albo mając nawet dostęp do faktów, ma ciągłe wątpliwości. Taki jest cel tych, którzy znów "wyciągają z szafy" ten temat.

- Antoni Macierewicz znów pojawi się w kontekście zbliżającej się rocznicy 10 kwietnia? - pytamy dr. Laska.

- Macierewicz został schowany, przyczyna jest prosta: olbrzymia kompromitacja jego podkomisji. Za czasów szefowania Macierewicza w MON straciliśmy śmigłowce, samoloty. Macierewicz zniszczył system bezpieczeństwa, który buduje się latami - mówi były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

d2bp3h4

Lasek zwraca uwagę, że "nawet eksperci wzięci przez Macierewicza do podkomisji, na przestrzeni ostatnich lat porzucali go".

- Ta podkomisja powinna być rozliczona. Wydatkuje się ogromne środki publiczne, które nie są weryfikowalne. Powinno się unieważnić działalność tego gremium. Tzw. eksperci Macierewicza sami twierdzili, że nie ma sensu robić już żadnych ekspertyz, bo oni są przekonani, że w Smoleńsku był wybuch. I o czym tu dyskutować? - pyta retorycznie rozmówca WP.

- Pana zdaniem tragedia w Smoleńsku została w pełni wyjaśniona? - pytamy dr. Laska.

- Jeśli chodzi o przyczyny wypadku, katastrofa jest w stuprocentach wyjaśniona - twierdzi ekspert. - Pozostaje otwarta kwestia odpowiedzialności - dodaje.

Jak mówi Lasek: - Zaniedbania zostały wykazane, w procesie szkolenia, w szkoleniu załogi tupolewa, w przygotowaniu lotu. Odpowiadają za to konkretni ludzie. Czekam na to, żeby prokuratura przygotowała wreszcie akty oskarżenia wobec osób, które doprowadziły do tego tragicznego zdarzenia. I postawiła zarzuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bp3h4

Podziel się opinią

Share
d2bp3h4
d2bp3h4
Więcej tematów