Trwa ładowanie...

Tropiciel księży-pedofilów przyjedzie do Polski. Po jego wizycie w Chile nastąpiła fala rezygnacji

Po wstrząsie, jaki wywołał film "Tylko nie mów nikomu", do Polski przybędzie abp. Charlesa Sciclunę. Zwany przez niektórych "kościelnym Elliotem Nessem" biskup i ekspert dochodzeń ws. pedofilii, który na swoim koncie ma ukrócenie kilkunastu karier kościelnych hierarchów.

Tropiciel księży-pedofilów przyjedzie do Polski. Po jego wizycie w Chile nastąpiła fala rezygnacjiŹródło: PAP/EPA
dil93ct
dil93ct

Meksykański szarlatan w sutannie ks. Marcial Maciel Degollado przez lata grzeszył na wszelkie możliwe sposoby: wykorzystywał seksualnie dziesiątki dzieci i seminarzystów, gromadził niezliczone bogactwa, płodził dzieci i uwodził bogate kobiety. Jak stwierdził później papież Benedykt XVI, Maciel dopuszał się "najcięższego i niemoralnego zachowania, licznych przestępstw i prowadził życie pozbawione skrupułów".

A mimo to koniec kościelnej kariery Meksykanina nadszedł dopiero w 2005 roku, kiedy śledztwem w jego sprawie zajął się abp. Charles Scicluna. Dochodzenie, zlecone przez ówczesnego kardynała Ratzingera i zakończone już przez Ratzingera-papieża, było trudne, bo Maciel miał mocną pozycję w otoczeniu Jana Pawła II. Ale ostatecznie zakończyło się usunięciem zakonnika z Kościoła. To, co było końcem dla Maciela, było początkiem dla Scicluny, który od tej pory stał się twarzą kościelnej walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez księży.

Kościelny Elliot Ness

Urodzony w Kanadzie maltański duchowny kilkakrotnie był wzywany najpierw przez Benedykta, a potem przez Franciszka, do badania skandali wybuchających w kolejnych krajach, od Malty po Szkocję, gdzie pochłonął kolejną kościelną grubą rybę, kardynala Keitha O'Briena z Edynburga. M.in.Francuski tygodnik "La Croix" nadał mu przydomek "kościelnego Elliota Nessa", legendarnego pogromcy mafii i Ala Capone. Sam duchowny zresztą sam nie unikał porównań przestępców w sutannach do mafii. Podczas przemówienia w Kongregacji Nauki Wiary mówił m.in. o "śmiertelnej kulturze milczenia" i "omercie", czyli mafijnej zmowie, w którą zaangażowane były kościelne władze.

Zobacz także: Marianin w Licheniu molestował Saramonowicza. „Księża tworzyli tam siatkę pedofilską”

Ale jak notował korespondent "La Croix", Maltańczyk był też przy okazji jednym z niewielu postaci w Kościele, który zyskał szacunek ofiar księży.

dil93ct

- Skrzywdzeni radykalnie potrzebują uważnego wysłuchania, zrozumienia i wiary, muszą być traktowani z godnością - apelował do biskupów Scicluna, cytowany przez magazyn "America".

Czyściciel Chile

Najtrudniejsze zadanie abp. Scicluna otrzymał jednak w ubiegłym roku. Wtedy to, w trakcie pielgrzymki papieża Franciszka do Chile wybuchł skandal związany z biskupem Juanem Barrosem Madridem, awansowanym przez papieża na arcybiskupa Osorio.

Kiedy chilijscy wierni donieśli Franciszkowi o tym, że Barros tuszował wykorzystywanie nieletnich przez wpływowego księdza i swojego byłego mentora ks. Fernando Karadimę, papież nie dał im wiary. Stwierdził, że nie ma na to dowodów, a oskarżenia są tylko kalumniami. Dopiero kiedy jego wypowiedź wywołała skandal w Kościele, wysłał tam Sciclunę, żeby zbadać sprawę.

dil93ct

Mimo że w Chile Scicluna zachorował i musiał przejść operację, jego tygodniowy pobyt okazał się bardzo owocny. Na podstawie zeznań ofiar Karadimy i innych księży-pedofili sporządzony został raport liczący 2,3 tys. stron. Jego efekt był piorunujący. Franciszek posypał głowę popiołem i przeprosił za swoje niedowiarstwo, po czym wezwał do Rzymu wszystkich chilijskich biskupów. W rezultacie wszyscy złożyli swoje rezygnacje, choć jak dotąd Franciszek przyjął je od ośmiu biskupów. Sam Karadima został przeniesiony do stany świeckiego.

Raport Scicluny został ukończony w ubiegłym roku, ale nie był to koniec sprawy w Chile. Sprawy w swoje ręce wzięli chilijscy prokuratorzy. Do kwietnia 2019 wszczęto tam dochodzenia w sprawie 158 księży podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne.

Teraz Scicluna przyjeżdża do Polski. Ale w przeciwieństwie do jego chilijskiej misji, tym razem przybędzie na zaproszenie polskiego Episkopatu, aby opowiedział biskupom o swoich doświadczeniach w sprawie ochrony małoletnich w Kościele. Pierwotnie wizyta miała się odbyć w marcu, ale przełożono ją na czerwiec. Trudno o lepszy moment na taką wizytę.

Sprostowanie: W poprzedniej wersji artykułu napisaliśmy, że abp. Scicluna przybędzie do Polski z inicjatywy papieża Franciszka. Za błąd przepraszamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dil93ct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dil93ct
Więcej tematów