RegionalneTrójmiastoW słupskim przedszkolu uczą podstaw programowania

W słupskim przedszkolu uczą podstaw programowania

Słupskie 3-latki uczą się programowania. „Tęczowa Dolina” to jedno z 18 przedszkoli w Polsce, biorących udział w akcji „Mistrzowie Kodowania”. Program ma nie tylko przygotować przyszłych programistów, ale również nauczyć współpracy z rówieśnikami.

W słupskim przedszkolu uczą podstaw programowania
Źródło zdjęć: © Facebook | Oficjalny profil prezydenta Roberta Biedronia
Tomasz Gdaniec

21.09.2015 14:33

„Uruchomiliśmy z firmą Samsung Polska pierwszą pracownię Mistrzowie Kodowania w Słupsku. Dzięki temu wsparciu słupskie dzieciaki będą miały dostęp do najnowocześniejszych technologii i edukacji” - napisał na swoim profilu społecznościowym Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Mistrzowie Kodowania to prowadzony od dwóch lat program, pozwalający najmłodszym zapoznać się z podstawami programowania. Od tego roku akcja prowadzona jest również w przedszkolach. Aktualnie bierze w niej udział 18 przedszkoli i tysiąc dzieci z całego kraju.

- Udział słupskiego przedszkola jest efektem osobistego zainteresowania prezydenta miasta, który zaproponował przystąpienie „Tęczowej Doliny” do akcji. Jednak z miejskiego budżetu na akcję nie przeznaczono ani złotówki. Wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne zostały sfinansowane przez mecenasa akcji – mówi Wirtualnej Polsce Karolina Chalecka z urzędu miejskiego w Słupsku.

Edukacja w ramach programu rozpoczyna się nie od kontaktu z tabletem, telefonem, czy czytnikiem, ale zwykłą matą animacyjną. Przygotowane z tworzyw sztucznych elementy imitują zadania z pulpitu komputera. Praca ze sprzętem elektronicznym stanowi tylko dodatek. Pozwala on, na wspólną naukę dziecka wraz z przedszkolnym opiekunem lub rodzicem. S

- W pierwszej kolejności dzieci uczą się kompetencji miękkich – logicznego myślenia, pracy zespołowej oraz ćwiczą pamięć. Początkowo zajęcia przebiegają na specjalnie przygotowanych matach. Zajęcia te przygotowują do życia w ciekawym świecie - mówi Wirtualnej Polsce Luiza Kobeszko, rzecznik prasowy akcji „Mistrzowie Kodowania”.

W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch, tworząc swoje autorskie gry i zabawne programy. Na społecznościowej stronie akcji pojawił się nawet link do interaktywnego testu z języka angielskiego, przygotowanego przez Agatę i Martynę – dwie uczennice szkoły podstawowej ze Skarżyska-Kamiennej.

Programy tego typu nie są często spotykane w zachodniej Europie. Uczniowie brytyjskich szkół już od piątego roku życia uczą się podstaw programowania. Nauczyciele kładą też większy nacisk na zdolności matematyczne. Do obowiązków brytyjskich pięciolatków należy między innymi znajomość liczb w zakresie do stu, podstawy dzielenia oraz mnożenia, a także wykonywanie prostych obliczeń na ułamkach.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)