Trwa ładowanie...

W Gdyni ruszy produkcja rakiet, które polecą w kosmos?

• Gdyńska firma zaprezentowała w Brukseli swoje innowacyjne rozwiązania techniczne
• Zastosowanie bezprzewodowych czujników pozwoliło zmniejszyć masę rakiety
•To część międzynarodowego projektu

W Gdyni ruszy produkcja rakiet, które polecą w kosmos?Źródło: Wikipedia
d1ao6tb
d1ao6tb

Prezentacja rakiety odbyła się w siedzibie Artemis w Brukseli. Obiekt jest efektem projektu DEWI (Dependable Embeded Wireless Infrastructure) - domeny Aeronautics, którego celem jest zmniejszenie masy awioniki statków powietrznych, w tym rakiet Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sam udział gdyńskich specjalistów w przedsięwzięciu jest dużym wyróżnieniem. Ponadto, firma SpaceForest uczestniczy w projekcie jako lider pakietu roboczego Demonstrator.

Na czym polega innowacyjność polskiego projektu? Inżynierzy z firmy Space Forest, Politechniki Gdańskiej oraz Thales Alenia Space Espana przygotowali model rakiety z siecią bezprzewodowych czujników, które pomogą "odchudzić" rakiety kosmiczne. Chodzi o pozbycie się z nich kilogramów kabli, które łączą poszczególne sensory przekazujące kontroli naziemnej informacje, np. o poziomie paliwa. W efekcie rakiety będą lżejsze, a ich silniki staną się bardziej wydajne.

Jesienią ubiegłego roku test jednej z takich rakiet wprowadził popłoch wśród mieszkańców pomorskiego Mrzezina. Poinformowali oni policję, że na jednym z podwórzy wylądował niezidentyfikowany obiekt. Funkcjonariusze od razu udali się na miejsce, gdzie znaleźli dwumetrową rakietę ''Bigos'', służącą do testów podzespołów.

Do realizacji projektu powołano międzynarodowe konsorcjom zrzeszające 58 podmiotów z 11 krajów europejskiej Wspólnoty. Praca polskich uczestników jest dofinansowana przez Komisję Europejską z programu Artemis i przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość całego projektu to ponad 45 mln euro, zaś budżet polskich uczestników wynosi 2,6 mln euro.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1ao6tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ao6tb
Więcej tematów