Bryła bursztynu waży 68 kg. Gdański eksponat może trafić do Księgi Rekordów Guinnessa
Największa na świecie bryła bursztynu ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Pochodzący z Sumatry okaz jest w zbiorach Muzeum Gdańska.
04.10.2021 13:23
Największa na świecie bryła bursztynowa trafiła do Gdańska ze Stanów Zjednoczonych. Można oglądać ją w holu nowej siedziby Muzeum Bursztynu w średniowiecznym krzyżackim Wielkim Młynie.
Bursztyn z Muzeum Gdańska ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa
- Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły: Janusz Fudala i Dough Lundberg okazali nam niezwykłą życzliwość - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Bryła wkrótce stanie się własnością Muzeum Bursztynu. Okaz ważący 68 kg pochodzi z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim.
Zobacz także: Policjant komentuje zachowanie motocyklistów. Stanęli i zablokowali całe skrzyżowanie
- Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Dotychczasowa oficjalna bursztynowa rekordzistka pochodzi również z Sumatry. 50-kilogramowa bryła znajduje się w kolekcji przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru - dodał Waldemar Ossowski.
Największa bryła z bursztynu jest w gdańskim muzeum
Bursztyn sumatrzański, młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego, pochodzi z Sumatry. Zakupu dokona Muzeum Gdańska dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
- Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji - powiedziała Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.
- Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko - dodała.
Zobacz także