Gdańskie Muzeum Bursztynu już w Wielkim Młynie
XIV-wieczny krzyżacki Wielki Młyn w Gdańsku znów tętni życiem. Po piętnastu latach przeniosło się tu Muzeum Bursztynu, które było wcześniej w Wieży Więziennej w Zespole Przedbramia. Jeszcze w 2016 roku działało tu centrum handlowe.
Bursztynowa gitara elektryczna, bursztynowe szachy, rzeźby, zwierzęce inkluzje, fajki, naczynia czy biżuteria - to wszystko oraz inne wyroby bursztynnicze można oglądać w Wielkim Młynie, który stał się domem gdańskiego bursztynu.
W piątek otwarto nową siedzibę Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Prace w Wielkim Młynie trwały ponad dwa lata.
Na parterze jest spory sklep muzealny z wyrobami bursztynniczymi. Widać też część fundamentów z XIV wieku. W gablocie jest ważący 68 kg bursztyn sumatrzański - to największa na świecie bryła z bursztynu. Nieco dalej jest duży ekran multimedialny.
Wielkość Gdańska
Pierwsze działania na rzecz przygotowania nowej siedziby Muzeum poczyniono jeszcze za rządów prezydenta Pawła Adamowicza. Trwały łącznie 5 lat.
- Jestem zobowiązany, aby wspomnieć także o śp. Pawle Adamowiczu, to za jego kadencji władze miasta uznały, że ten projekt ma szanse i może okazać się sukcesem - mówił dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
- Czuję dzisiaj dumę i wdzięczność, wobec tych wszystkich, którzy przez ostatnie prawie 30 lat zrobili wiele, aby bursztyn stał się jednym z symboli naszego miasta. Mam także na myśli prezydenta Pawła Adamowicza. Daliśmy nowe życie największemu, średniowiecznemu młynowi w Europie, wierzę, że teraz na nowo będzie naszym powodem do dumy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Marszałek pomorski Mieczysław Struk mówił, że bursztyn świadczy o wielkości Gdańska i Pomorza.
- To tutaj przed tysiącami lat szły legiony rzymskie w poszukiwaniu złota Bałtyku, dziś możemy powiedzieć z historycznego punktu widzenia, że bursztyn jest odnajdowany na wszystkich kontynentach, odnajdowany nawet w grobowcach faraonów. Cytując Homera, który mówił o bursztynie, że są to paciorki złociste jak słońce, niech one rzeczywiście świadczą o wielkości Gdańska - mówił marszałek.
Średniowieczna architektura
Na kolejnych poziomach są gabloty z eksponatami, ekrany dotykowe (chwilowo nieaktywne z powodu pandemii), bufet i strefa edukacyjna ze stanowiskiem dla dzieci.
Nowa siedziba gdańskiego bursztynu to największy średniowieczny młyn w Europie. Po remoncie łączy w sobie elementy średniowiecznej architektury i nowoczesną aranżację. Jest tu więcej miejsca niż w poprzedniej siedzibie Muzeum. Dzięki szerokim korytarzom i windzie budynek jest bardziej przystępny dla osób z niepełnosprawnościami.
Prace kosztowały ok. 33,5 mln zł. Pomogły tu wsparcie unijne oraz współpraca w ramach projektu "Połączeni Bursztynem" zrealizowanym w programie unijnym Polska-Rosja 2014-2020.
Okazją do odwiedzin Muzeum Bursztynu może być rozpoczynający się Jarmark Św. Dominika. Bilety w cenie od 10 do 20 zł można kupować przez stronę Muzeum Gdańska.