RegionalneTrójmiastoTarg Maślany w Gdańsku zmieni się nie do poznania

Targ Maślany w Gdańsku zmieni się nie do poznania

Gdańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie zagospodarowania ul. Lastadia. Powstać ma dodatkowy pas ruchu. Część budynków zostanie poddana rewitalizacji. Jeden zaś będzie wyburzony. Koszt inwestycji to 3 mln zł.

Targ Maślany w Gdańsku zmieni się nie do poznania
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

02.11.2015 | aktual.: 02.11.2015 12:23

Dlaczego miasto chce wyburzać budynek? Rozbiórka pozwoli na budowę pasa do skrętu w prawo. W ten sposób władze miasta chcą połączyć ul. Lastadia z Podwalem Przedmiejskim. Jak argumentują urzędnicy pozwoli to na poprawę obsługi komunikacyjnej mieszkańców oraz ułatwi dojazd do planowanego w tym rejonie parkingu. Miejsca postojowe wykorzystywane będą przez Gdańskie Melioracje podczas prac budowlano-restauracyjnych budynków otaczających Plac Maślany.

- Wyburzenie budynku nastąpi równocześnie z rozpoczęciem rewitalizacji sąsiedniego budynku dawnego gimnazjum. Z uwagi na fakt, że budynki są ze sobą połączone konstrukcyjnie, rozbiórce musi towarzyszyć zabezpieczenie budynku dawnego gimnazjum - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Gdański magistrat w ubiegłym tygodniu ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania Targu Maślanego w Gdańsku. Jest on skierowany do studentów Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sopockiej Szkoły Wyższej. Szacuje się, że prace inwestycyjne powinny pochłonąć od 2 do 3 mln zł. Konkretne kwoty zostaną podane dopiero wraz z zatwierdzeniem projektu.

Targ Maślany jest jedną z młodszych części Śródmieścia. Handel rozpoczęto tutaj dopiero w połowie XVII wieku wraz z powołaniem przez radę miejską, specjalnych urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad transakcjami, a w szczególności opłat na rzecz miasta. Plac w niezmienionej postaci przetrwał aż do wiosny 1945 roku. Jednak wraz z ofensywą armii radzieckiej zabudowa została zniszczona. Przetrwały wyłącznie trzy budynki - budynek poczty, gmach szkoły oraz złączona z nim kamienica. Do 2009 roku swoją siedzibę miało tutaj Technikum Spożywcze.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (1)