RegionalneTrójmiastoSukces gdańskich naukowców. Zdobyli nagrodę za nowatorski system niszczenia min

Sukces gdańskich naukowców. Zdobyli nagrodę za nowatorski system niszczenia min

• Gdańscy naukowcy stworzyli nowoczesny system niszczenia min podwodnych ''Głuptak''
• Patent zdobył nagrodę w konkursie ''Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2015''
• Do służby wejdzie pod koniec grudnia

Sukces gdańskich naukowców. Zdobyli nagrodę za nowatorski system niszczenia min
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Politechnika Gdańska
Tomasz Gdaniec

Gdańscy naukowcy zdobyli nagrodę I stopnia w konkursie "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP". Został on po raz drugi zorganizowany przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej. W bieżącej edycji przyjęto ogółem 66 wniosków konkursowych w trzech kategoriach - przemysł, nauka i indywidualna.

Naukowcy stworzyli nowoczesny system niszczenia min podwodnych ''Głuptak''. Jego działanie opiera się na pracy operatora, który nakierowuje ładunek na wybrane miejsce. Pocisk składa się z dwóch elementów - zapalnika oraz ładunku właściwego. Od innych, istniejących do tej pory konstrukcji odróżnia go przede wszystkim możliwość precyzyjnego celowania w półsferze oraz fakt, że pocisk jest instalowany bezpośrednio przed samym zadaniem, co wpływa na bezpieczeństwo załogi.

Do czego można wykorzystać ''Głuptaka''? Jak informuje Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej, może on być stosowany samodzielnie do zadań przeciwminowych lub jako element zintegrowanego systemu złożonego z autonomicznego pojazdu rozpoznawczego, czy też wielozadaniowego pojazdu sterowanego i zasilanego kablem. W takiej konfiguracji może być efektywnie wykorzystany do rozpoznania, identyfikacji i niszczenia min, nawet w najbardziej złożonych warunkach taktycznych. Jego celem jest identyfikacja i niszczenie min morskich w akwenach nie głębszych niż 200 metrów. Pozycję celu bojowego określa i wykrywa okrętowa stacja hydrolokacyjna lub sonar holowany za okrętem. Wynalazek może znaleźć również cywilne zastosowanie.

- Przede wszystkim nasze urządzenia i ich komponenty mogłyby zostać wykorzystane w przemyśle wydobywczym - także przy wydobyciu surowców stałych takich jak złoto. Posiadamy technologie, które sprawdzają się również przy budowie infrastruktury okablowania telekomunikacyjnego w strefie podwodnej - mówi dr hab. inż. Lech Rowiński, kierownik nagrodzonego projektu.

Prof. Rowiński stoi na czele grupy projektantów Politechniki Gdańskiej, współpracujących z Marynarką Wojenną. W tym roku wojskowi mają otrzymać również okręt Kormoran II wyposażony w system z pojazdami głębinowymi. Będą one używane przez marynarzy we wszystkich morskich misjach NATO. Pierwszy z pojazdów to Morświn, który jest pojazdem wielomisyjnym - znaczy to, że może wielokrotnie przenosić ładunki wykorzystywane do niszczenia min morskich. Drugi zaś to Głuptak. Obydwa pojazdy zintegrowane są ze sobą, a także z pojazdem Double Eagle Mk III szwedzkiej firmy Saab, który również znajduje się na wyposażeniu okrętu Kormoran II. Okręt ma być gotowy w IV kwartale 2016 roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)