Trwa ładowanie...

Dziwne zachowanie Stefana W. w trakcie rozprawy. Zagadywał policjantów

Stefan W. oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza na czwartkowej rozprawie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zachowywał się inaczej niż na poprzednich rozprawach. Uśmiechał się i zagadywał policjantów. Nie odezwał się do sądu i nie zadał pytań świadkom, którzy tego dnia zeznawali przed sądem.

Stefan W. na czwartkowej rozprawie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku Stefan W. na czwartkowej rozprawie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d1golyw

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się dziesiąta rozprawa w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Oskarżony Stefan W. został doprowadzony z pobliskiego aresztu śledczego do największej sali sądu. Siedział w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu za szklaną szybą.

Sędzia Sądu Okręgowego Aleksandra Kaczmarek poinformowała, że stan zdrowia fizycznego Stefana W. pozwala na jego uczestnictwo w rozprawie.

Stefan W. zachowywał się inaczej niż zwykle

Mężczyzna w trakcie przesłuchań świadków zachowywał się inaczej niż na poprzednich rozprawach. Uśmiechał się do pilnujących go funkcjonariuszy i zagadywał ich. Na pytania sądu, czy chce zadać pytania świadkom, milczał.

d1golyw

Na czwartkowej rozprawie zostało przesłuchanych troje ochroniarzy: Daria O., Oskar K. i Dominika M., którzy 13 stycznia 2019 roku pilnowali porządku w trakcie gdańskiego finału WOŚP. Nie stawił się - wezwany na czwartek - ratownik medyczny.

Zobacz też: Nie ma sobie nic do zarzucenia. "Nie będę za to przepraszać"

Nowe zeznania świadków

Pierwsza zeznawała 21-letnia dziewczyna, która powiedziała, że przed imprezą ochroniarze otrzymali polecenie, żeby wpuszczać osoby identyfikujące się plakietkami. Ataku na prezydenta nie widziała, ponieważ stała tyłem do sceny. Zeznała również, że pod sceną znalazła identyfikator z napisem "media".

d1golyw

To ten identyfikator miał zostać podrzucony po zamachu pod scenę przez byłego ochroniarza Dariusza S. Mężczyzna w 2020 roku został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata m.in. za składanie fałszywych zeznań w tej sprawie.

Kolejny przesłuchiwany w czwartek świadek Oskar K., zasłaniał się niepamięcią. Sąd odczytał jego zeznania ze śledztwa, z których wynikało, że mężczyzna otrzymał identyfikator od Darii O. i przekazał go przełożonemu.

Dominika M. zeznała, że po ataku na prezydenta "była świadkiem chaosu". Wskazała, że po ataku przeganiali ludzi tak, by karetka mogła dostać się pod scenę. - Staliśmy w szeregu, by żadna osoba nie miała dostępu do tego, co działo się na scenie - mówiła. Zeznała, że po ataku nie widziała prezydenta Adamowicza, tylko odjeżdżającą karetkę.

Sędzia odczytała zeznania pracownicy ochrony, które złożyła 10 dni po ataku na prezydenta Adamowicza. Kobieta mówiła śledczym, że jedna z jej koleżanek, z którymi pracowała 13 stycznia, powiedziała jej, że Stefan W. został pobity, "że ktoś po nim skakał". W sądzie kobieta mówiła, że "czegoś takiego nie widziała".

d1golyw

W sądzie nie stawił się jeden ze świadków

W sądzie nie stawił się czwarty z wezwanych świadków. Sąd nałożył na niego karę porządkową w wysokości 1 tys. zł.

Sędzia Kaczmarek poinformowała, że skontaktowała się ze świadkiem Sebastianem I., który miał się stawić w sądzie na poprzedniej rozprawie. Potwierdziła ustalenia prokuratury co do tego, że mężczyzna przebywa za granicą.

- Mężczyzna nie zgodził się na podatnie adresu i na przeprowadzenie wideokonferencji - wskazała sędzia. Dodała, że Sebastian I. jest poszukiwany przez gdyńską policję do odbycia kary trzech miesięcy pozbawienia wolności.

Mężczyzna w przeszłości siedział ze Stefanem W. w jednej celi więziennej, kiedy ten odsiadywał 5,5-letni wyrok za napady na banki.

d1golyw

Prokuratura oskarża Stefana W. o dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa. Stefanowi W. grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.

W opinii biegłych, gdy wszedł na scenę WOŚP i zaatakował nożem Pawła Adamowicza, miał ograniczoną poczytalność. Może to wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 16 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1golyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1golyw
Więcej tematów