RegionalneTrójmiastoGdynia. Prokuratura zaskarża nowe Strefy Płatnego Parkowania

Gdynia. Prokuratura zaskarża nowe Strefy Płatnego Parkowania

3 września do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynęła skarga dotycząca uchwały Rady Miasta Gdyni wprowadzającą nowe stawki w Strefie Płatnego Parkowania.

Gdynia
Gdynia
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Tomasz Waleński

Podwyżki zawsze wzbudzają kontrowersję. Tak jak w większości dużych polskich miast, w ostatnim czasie i Gdynia podniosła stawkę za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Tak jak i w Warszawie, tak też do sądu administracyjnego w Gdańsku wpłynęła skarga na uchwałę Rady Miasta Gdyni z maja 2020 roku, która wprowadza podwyżki.

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku

W treści dokumentu skierowanego do sądu przez Prokuratora Okręgowego w Gdańsku znajdą się zarzuty odnośnie podniesienia opłat za parkowanie w SPP. Prokuratura uważa, że jedynym celem wprowadzenia podwyżek było osiągnięcie zysku. Zgodnie ze zdaniem prokuratury nie chodzi wcale o ograniczenie ruchu w centrum miasta czy też zwiększenie rotacji na dostępnych miejscach. Nie chodzi również zmianę przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne, które mają zachęcić do korzystania z transportu miejskiego.

Miasto odnosi się do zarzutów

Miasto odnosi się do zarzutów, tłumacząc, że z treści uchwały wprost wynika, że 65 procent wpływów przeznaczona będzie na między innymi remonty chodników czy nową infrastrukturę rowerową.

– Mamy świadomość, że zwiększenie opłat i poszerzanie obszaru płatnego parkowania w centrum i dzielnicach narażonych na duże obciążenie parkingowe jest wyzwaniem – decyzja była poparta analizami, a także opiniami mieszkańców. Stawiamy na bezpieczną, przyjazną i ekologiczną Gdynię, a wprowadzone zmiany przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, pozwolą mieszkańcom wyrobić nowe nawyki transportowe, a w efekcie odkorkują newralgiczne punkty miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto również zaznaczyć, że przyjęta 15 maja 2020 roku uchwała miała wejść w życie po 6 miesiącach od daty głosowania. W październiku ubiegłego roku na wniosek prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka radni odroczyli termin wejścia uchwały w życie o 8 miesięcy - do 1 lipca 2021. Prezydent motywował swój wniosek trwająca pandemią.

Zarzuty dla Warszawy

Z podobnym sprzeciwem spotkała się uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Tam sprawa zakończyła się po myśli miasta. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny prawomocnie oddalił skargę na uchwałę Rady Miasta, która dotyczyła rozszerzenia strefy płatnych parkingów na terenie dzielnic Wola oraz Praga-Północ. Oddalił też drugą skargę – dotyczącą podniesienia opłaty dodatkowej za parkowanie bez uiszczenia opłaty.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
trójmiastogdyniastrefa płatnego parkowania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)