Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 lat

Szczątki drugiego polskiego żołnierza odkryli na Westerplatte archeolodzy. Potwierdzają się przypuszczenia, że natrafiono na jamę grobową poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 latŹródło: twitter.com/muzeum1939
dsuj1br
dsuj1br

- Może to być cały, kompletny szkielet. Prace trwają - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Szkielet spoczywa na boku i jest dopiero odkrywany przez archeologów. W warstwach ziemi nad szczątkami znaleziono elementy polskiego uzbrojenia i polską amunicję strzelecką.

To drugie szczątki żołnierza z walk w 1939 r. odkryte w ostatnich dniach na terenie Westerplatte. Wcześniejsze ekshumacje przeprowadzano w tym miejscu w 1963 r. Stąd odkrycia budzą duże emocje wśród historyków i mieszkańców.

Gliński o dyrektorze POLIN: dowiedziałem się bulwersujących informacji

Oba odkryte szkielety zostaną zbadane przez antropologów i prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Śledczy chcą ustalić personalia zabitych przez Niemców. To prawdopodobnie ciała żołnierzy, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5.

Wszystko wskazuje na to, że podczas ekshumacji w styczniu 1940 r. Niemcy nie przenieśli wszystkich ciał na cmentarz na Zaspie.

- Wszystko wskazuje, że była to właściwie ekshumacja wykonana "pro forma". Wykonano symboliczne wykopy, pewne szczątki znaleziono, wydobyto, a poszukiwań raczej nie kontynuowano - wyjaśnia dyrektor placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsuj1br
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsuj1br
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj