Trwa ładowanie...

Miasto przejmie Saur Neptun Gdańsk

Po prawie 30 latach współpracy miasto zdecydowało się na wykup akcji należących do francuskiego współwłaściciela spółki. Całość transakcji ma się zamknąć w kwocie 45 mln złotych. Tym samym miasto przejmie pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem. Do tej pory strona francuska posiadała 51 procent akcji.

konferencja prasowa dotycząca wykupu akcji Saur Neptun Gdańskkonferencja prasowa dotycząca wykupu akcji Saur Neptun GdańskŹródło: WP, fot: Tomasz Waleński
d43r4bx
d43r4bx

Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, miasto po przeanalizowaniu różnych opcji zdecydowało się na wykup akcji od francuskiego przedsiębiorstwa Saur, zarządzającego do tej pory Saur Neptun Gdańsk.

Koniec 30-letniej współpracy Gdańska z Saur

- Wiadomość jest krótka. Po 30 latach współpraca francuskiej grupy Saur oraz Miasta Gdańska dobiega końca. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami poleciłam moim współpracownikom, przygotowanie procesu zakupu akcji w spółce tak, aby miasto przejęło pełną kontrolę nad systemem wodno-kanalizacyjnym w naszym mieście, ale także dostarczaniem wody do naszych mieszkańców oraz odbieraniem ścieków - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

PiS na wojnie z Unią? Prof. Ewa Marciniak o "podbijaniu eurosceptycyzmu"

Pełnia kontroli nad Saur Neptun Gdańsk

- Przedstawimy dzisiaj Wysokiej Radzie Miasta projekt uchwały o zmianie wieloletniej prognozy finansowej po to, żeby na najbliższej sesji rady miasta we wrześniu zabezpieczyć potrzebne do transakcji środki - dodala Dulkiewicz.

d43r4bx

45 milionów złotych za akcje Saur Neptun Gdańsk

- Na wykupie 51 procent akcji należących do strony francuskiej, chcemy przeznaczyć 45 milionów złotych - powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Jak dodał wiceprezydent Grzelak, miasto analizowało różne warianty możliwej dalszej współpracy, jak i przejęcia infrastruktury. - Zdecydowaliśmy się na wykup akcji, gdyż jest to najbezpieczniejsza opcja dla wszystkich mieszkańców miasta - powiedział Grzelak.

Przedłużenie 30-letniej umowy, która kończy się w 2023 roku, z punktu widzenia miasta okazało się nieatrakcyjne. - Ten wariant został odrzucony na samym początku. Dostarczanie wody do domów mieszkańców to krytyczny proces. Chcemy mieć nad nim pełną kontrolę - wyjaśnił wiceprezydent miasta.

Strona francuska przyjęła już uchwałę o chęci sprzedaży miastu swoich udziałów w spółce.

d43r4bx

Przejęcie kontroli przez miasto pokłosiem zrzutu ścieków do Motławy?

Spółka znalazła się na cenzurowanym po wielkiej awarii przepompowni ścieków na Ołowiance, do której doszło w 2018 roku. Na jej skutek, do Motławy musiały być zrzucane ścieki.

W czerwcu na rezygnację z dalszych usług Saur Neptun Gdańsk zdecydował się Sopot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43r4bx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43r4bx
Więcej tematów