Gdańsk. Zakończono zrzut ścieków do Motławy. To nie koniec problemów

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz poinformował, że kontrolowany zrzut ścieków z przepompowni wody do Motławy zakończył się. "Kolejne informacje zostaną podane po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego" - napisał na swoim Facebooku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańsk. Do awarii w przepompowni ścieków doszło we wtorek
Gdańsk. Do awarii w przepompowni ścieków doszło we wtorek (East News)
WP

Gdańsk. Awaryjny zrzut ścieków

To, że awaryjny zrzut ścieków do Motławy się skończył, nie oznacza końca problemów w Gdańsku.

Dobra wiadomość jest taka, że działa tam już jedna pompa i zakończono zrzut ścieków do Motławy. Niestety, z wstępnych wyników badań wynika, że normy zanieczyszczeń wody zostały przekroczone w całej Zatoce Gdańskiej. To efekt zrzutu ścieków do Motławy, który rozpoczęto we wtorek po awarii przepompowni na Ołowiance.

WP

Wstępne badania wód Zatoki Gdańskiej wskazują na przekroczenie norm zanieczyszczeń - dowiedział się reporter Radia Gdańsk.

Kto jest odpowiedzialny za awarię i wyciek ścieków w Gdańsku?

Rzecznik Energi Adam Kasprzyk twierdzi, że firma wodociągowa Saur Neptun Gdańsk szuka "kozła ofiarnego".

Ujawniony został fragment nagrania rozmowy dyspozytora Energi z pracownikiem Saur Neptun Gdańsk, z której wynika, że osoba będąca w przepompowni, czyli na miejscu awarii, była niedoświadczona - informuje Radio Gdańsk.

WP

- Mieliśmy pecha, że obsługa, która tam jest, była akurat dzisiaj nowa, świeża, niedoświadczona, no i wyszło, jak wyszło. Ścieki napływały, napięcie oczywiście było cały czas, to tylko był chwilowy ten przysiad, a pompy nie pracowały, a ten sobie myślał, że wszystko jest dobrze. Takiego pecha jeszcze nie mieliśmy, a straty będą tak duże, że się w pale nie mieści. Szlag by to trafił, mówię panu. Tak źle, jak pracuję 46 lat, to jeszcze nie było, naprawdę źle, bardzo źle. Może będziemy w telewizji. Zobaczymy czy będziemy - tłumaczył w rozmowie telefonicznej pracownik SNG.

Śledztwo w sprawie awarii wszczęła prokuratura.

Fetor z przepompowni

WP

Tymczasem w okolicy przepompowni od wtorku panuje fetor. Służby ostrzegają, że ze względu na awarię studzienki kanalizacyjne mogą wybijać. By ograniczyć skutki awarii, mieszkańcy kolejnych dzielnic Trójmiasta proszeni są o zmniejszenie zużycia wody. Po wprowadzeniu zakazu kąpieli na kąpieliskach w Gdańsku i Wyspie Sobieszewskiej GOSiR o prawie miesiąc przesunął datę Otwarcia Sezonu Żeglarskiego.

Sytuacja, która powstała w wyniku awarii przepompowni ścieków na Ołowiance może nieść za sobą kolejne konsekwencje. W wyniku przekroczenia normy zanieczyszczeń w Zatoce Gdańskiej, pomorski sanepid chce zamknąć wszystkie plaże w Trójmieście - donosi Radio Gdańsk.

Póki co wydano jedynie ostrzeżenie przed wchodzeniem do wody. - Dopóki nie rozpoczął się sezon kąpielowy nie będziemy podejmować żadnych kroków - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

WP

Zobacz także: Joanna Schmidt o pamiętnym Sylwestrze: na Maderze jeszcze nie byliśmy

WP
WP