Trwa ładowanie...

Gdańsk ubiega się o organizację Światowego Zlotu Skautów w 2023 roku

Władze Gdańska oraz Związek Harcerstwa Polskiego ubiegają się o organizację Światowego Zlotu Skautów w 2023 roku. Miasto ma wówczas odwiedzić ponad 100 tys. osób. Byłaby to pierwsza taka impreza w Polsce. Skauci swój obóz mieliby przygotować na Wyspie Sobieszewskiej.

Gdańsk ubiega się o organizację Światowego Zlotu Skautów w 2023 rokuŹródło: WP
dyr9ww8
dyr9ww8

- World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi – mówi Wirtualnej Polsce Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

Miejscem zlotu miałaby być Wyspa Sobieszewska. Ulokowanie jej w tym miejscu pozwoliłoby na przyśpieszenie niezbędnych inwestycji. Jamboree będzie zajmować powierzchnię 300 ha, a jego budowa przypominać będzie organizację wioski olimpijskiej. Koszty organizacji imprezy wahają się od 120 do 150 mln zł. Są one w 80 proc. pokrywane z opłat uczestników. Każdy kraj ma bowiem prawo do wysłania czterech, 10-osobowych zastępów. Na relatywnie niewielkiej przestrzeni będzie musiało pomieścić się łącznie 40 tys. uczestników. Tym samym, miejsce zlotu musi być nie tylko funkcjonale, ale i dobrze oznakowane.

- Jest to impreza o skali światowej, dlatego wokół tej imprezy musi powstać odpowiednia infrastruktura. Dlatego tę imprezę potraktujemy poniekąd jako pretekst do starań o dodatkowe środki z Unii Europejskiej po to, żeby dobrze przygotować teren Jamboree - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Gdańsk na współorganizacji imprezy może zyskać bardzo wiele. Szacuje się, że każdy zlot generuje wzrost ruchu turystycznego na poziomie 65 tys. gości. Oznacza to, że miasto może odwiedzić dodatkowe 100 tys. turystów. Miasto może uzyskać wiele korzyści wizerunkowych, ponieważ zlot każdego roku odwiedzany jest przez polityków i dyplomatów, promujących w swoich krajach ideę harcerstwa. Zlot w 2011 roku odwiedził szwedzki król Karol XVI Gustaw.

dyr9ww8

Światowe Zloty Harcerskie organizowane są od 1920 roku, co cztery lata. Po raz ostatni jamboree gościło w Europie Wschodniej ponad 80 lat temu na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem imprezy. Najbliższe zloty odbędą się w sierpniu 2015 roku w Japonii i w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór organizatora Światowego Jamboree Skautowego 2023 zostanie podjęty za dwa lata.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dyr9ww8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyr9ww8
Więcej tematów