Trwa ładowanie...

Gdańsk. Oleg Sencow z nagrodą Neptuna, odebrał ją z opóźnieniem

Oleg Sencow odebrał nagrodę Neptun 2019. Ukraiński reżyser i aktywista, który 5 lat spędził w rosyjskim łagrze, odebrał ją w piątek wieczorem podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności.

Share
Gdańsk. Oleg Sencow z nagrodą Neptuna, odebrał ją z opóźnieniemŹródło: PAP, fot: PAP
d2lj7fp

Oleg Sencow, dziękując ze przyznanie mu nagrody, podkreślił, że nie jest w Polsce po raz pierwszy i czuje się tu doskonale. – Jakbym wrócił do siebie – powiedział reżyser. Podziękował również polskim filmowcom za to, że o niego walczyli. Sencow przypomniał, że w Rosji wciąż są jeszcze inne osoby aresztowane na Krymie.

Ukraiński twórca filmowy zdradził też swoje plany na przyszłość – zamierza dalej kręcić filmy. Podczas 5 lat niewoli napisał trzy scenariusze, dwa zbiory opowiadań, dwie powieści i dziennik głodówki. Oleg Sencow nie zamierza rezygnować z działalności społecznej. Założył nawet organizację pozarządową.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wręczyła Olegowi Senconowi nagrodę mówiła: - Przywracasz nam, Polakom, wiarę, że można niezłomną postawą walczyć nadal.

Kolejna odsłona afery z Marianem Banasiem. Czarzasty: ręce opadają

Dodała, że rok 2019 jest dla Polaków szczególny, ponieważ od wyborów z 4 czerwca 1989 r. "zaczęliśmy być obywatelami", a w bieżącym roku Gdańsk był też centralnym miejscem obchodów wielu rocznic.

d2lj7fp

Laudacją na cześć Olega Sencowa przygotowała Agnieszka Holland. Reżyserka skupiła się na ciekawości świata ukraińskiego twórcy, dzięki której stał się reżyserem. Zauważyła też, że z pewnością nie chciał być politykiem, a w działalność polityczną zaangażował się, bo był obywatelem. Dodała, że choć został skazany na 20 lat łagrów, to się nie załamał.

Oleg Sencow jest w Polsce od kilku dni. W piątek spotkał się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. We wtorek Sencow odebrał z kolei nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – Orła Specjalnego za "odwagę i niezłomność".

Nagrodę Neptun 2019 przyznano Olegowi Senconowi kilka miesięcy temu. Reżyser nie mógł jej odebrać w sierpniu, podczas festiwalu Solidarity of Arts, ponieważ był w więzieniu. Wtedy do Gdańska przyjechała jego kuzynka Natalia Kapłan.

d2lj7fp

Nagrody prezydenta Gdańska Neptuny są przyznawane od 2006 roku. Ich laureatami mogą zostać polscy i zagraniczni twórcy, "których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii Gdańska".

Oleg Sencow zadebiutował w 2012 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gaamer". Był aktywny uczestnikiem ruchu w Kijowie, tzw. euromajdanu. Został aresztowany w maju 2014 roku przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji w jego domu w Symferopolu na Krymie i oskarżony o terroryzm.

Sencow trafił do Rosji, gdzie był więziony w Moskwie bez wyroku przez kilkanaście miesięcy. Później przewieziono go do łagru. W maju 2018 roku rozpoczął trwający 145 dni strajk głodowy, żądając zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji. 7 września tego roku po pięciu latach został ułaskawiony i wrócił na Ukrainę wraz z 34 innymi więźniami.

Źródło: polsatnews.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lj7fp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lj7fp
Więcej tematów